Gündem Haberleri

  Yeni M Serisi arazide daha yetenekli

  Alper YOLDAŞ/NICE
  30.03.2005 - 01:33 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en büyük otomotiv pazarı ABD’de üretilen Mercedes-Benz’in arazi aracı M Serisi, 8 yıl aradan sonra yenilendi. Yatık ön cam, çamurluklar, arkaya doğru yükselen omuz çizgileriyle sportif bir görünüm sergileyen yeni M Serisi, selefinden çok daha büyük boyutlara sahip. Arazi kabiliyeti de artırılan yeni seri, yarım metreyi aşan derinlikteki sudan geçmekte bile zorlanmıyor.

  Sekiz yıl aradan sonra tamamen yenilenerek Fransa’nın Nice kentinde dünya basınına tanıtılan yeni M Serisi, Avrupa ile aynı anda Türkiye pazarındaki yerini alacak. Yeni M Serisi, dört farklı motor seçeneğiyle 98 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla Haziran’da satışa sunulacak.

  Yatık ön cam, karakteristik çamurluklar, arkaya doğru yükselen omuz çizgileri aracın sportif bir görüntü sergilemesini sağlıyor. Yeni M Serisi selefinden 150 milimetre (4.78 metre) daha uzun, 71 milimetre (1.91 metre)daha geniş ve 5 milimetre (1.81 metre) daha alçak. 2915 milimetrelik aks mesafesi de önceki nesile oranla 95 milimetre daha uzun. Aerodinamik özeliklerinin geliştirilmesi sayesinde önceki modelde 0.40 Cd olan rüzgar direnç katsayısı yeni nesil seride 0.34Cd’ye düşürülmüş.

  60 CM’LİK SUDAN GEÇİYOR

  Yeni serinin arazi kabiliyeti önemli oranda artırılmış. Yeni M Serisi’nde dört tekerlekten sürekli çekiş ve 4ETS çekiş sistemlerinin yanı sıra eğim iniş kontrol sistemi, ‘Start-off’ yardım sistemi ve arazi şartlarına uyumlu Anti Blokaj Sistemi (ABS) mevcut. Sürücüler yeni M Serisi donanımını, ihtiyaçları doğrultusunda iki farklı dört tekerlekten çekiş sistemi arasından birini seçebiliyorlar. Bu kapsamda, off-road kullanımı seven sürücüler için özel bir seçenek sunuluyor; sistem manuel veya otomatik olarak, ön ve arka aksa ya da sadece arka aksa yüzde 100 oranında güç iletilmesini sağlıyor. Arazi sürüşleri için özel olarak geliştirilen ‘Airmatic’ adlı havalı süspansiyon sistemi aracın yerden yüksekliğini 291 milimetreye kadar yükseltebiliyor ve 60 santimetre derinliğe kadar sudan geçebilmesine olanak veriyor.

  MOTOR SEÇENEKLERİ

  Yeni M Serisi’nde; ML 280 CDI, ML 320 CDI, ML 350, ML 500 olmak üzere 4 faklı motor seçeneği sunuluyor. Dizel seçeneklerin en güçlüsü, seri üretimine yeni başlanan üçüncü nesil common rail direkt enjeksiyon sistemine sahip ML 320 CDI. Araçtaki bu motor 224 beygir güç ve 1600-2800 d/d arasında maksimum 510 Nm tork üretiyor. ML 280 CDI’da bulunan turbo dizel V6 motor 190 beygir güç üretiyor. 100 kilometrede 9.4 litrelik ortalama yakıt tüketimi de yeni M Serisi’ni ekonomik hale getiriyor. ML 350’de 272 beygirlik güç ve 350 Nm tork üreten V6 bulunuyor. Yeni ML 500’daki V8 motor ise ürettiği 306 beygir güç ile dikkatleri çekiyor.

  KAZAYI ÖNCEDEN ALGILIYOR

  Yeni ML’de bulunan ‘Pre-Safe’ sistemi, olası bir kazayı önceden algılayarak yolcuları ve aracı en iyi şekilde korumak üzere gerekli önlemleri çok kısa bir sürede alıyor. Hava yastıklarının en etkin şekilde koruyabilmesi için koltuklar dik duruma getiriliyor, emniyet kemerleri gerginleşiyor, sun-roof kapatılıyor. Araç takla attığında ise yan camlardaki hava yastıkları açılıyor.

  Yeni M Serisi’nde tüm motor seçenekleri 7 ileri vitesli otomatik şanzıman (7G-Tronic) ile standart olarak donatılmış. Bu akıllı vites sistemi, motordan en üst düzeyde performans alınmasını ve yakıt tasarrufu sağlıyor. Yeni seride standart olarak sunulan diğer donanımlar ise şöyle sıralanıyor: Crash Boxes, adaptif ön havayastıkları, perde havayastıkları, çarpışmanın şiddetine duyarlı emniyet kemerleri, Direct Select, yokuş aşağı inişlerde hız düzenleyicisi, Elektronik Çekiş Kontrol Sistemi, ESP, ışığa duyarlı otomatik farlar, off-road ABS, Start-Off yardımı, Thermatic ve çarpışma sensörleri.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı