Gündem Haberleri

  Yeni komşularımız

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  150 ışık yılı uzaklıkta 3 yeni gezegen bulundu

  Güneş sistemi dışında bulunan gezegenlerden sadece biri ‘yaşama müsait kuşakta’ yer alıyor. Bilim adamları bu gezegende sıvı halde su bulunabileceğini belirtiyorlar.

  Gezegenler, Avustralya'da hizmet vermeye başlayan Anglo-Avusturya Teleskopu tarafından belirlendi. Dünyaya yaklaşık 150 ışık yılı uzaklıktaki gezegenlerdenv ilki, Yay burcunda ve HD 179949 yıldızının etrafında dönüyor. Güneşe çok yakın ve Jüpiter büyüklüğünde olduğu için bu gezegene ‘Sıcak Jüpiter’ adı takıldı.

  Yörüngesi Dünya gibi

  İkinci gezegen ise Altar takımyıldızlarındaki ‘mu Ara’ isimli yıldızın yörüngesinde. Ancak yıldıza yakın olduğu için, bu gezegende de yaşam olmayacağı söyleniyor. Bilim adamlarını esas ilgilendiren, üçüncü gezegen. Çünkü Net takımyıldızlarındaki Epsilon Reticulum yıldızının etrafında dönen bu gezegen, Güneş en büyük gezegeni olan Jüpiter'den biraz daha büyük ve Dünya’nınkine benzer bir yörünge izliyor.

  1 yılı 426 gün

  Üçüncü gezegen, güneşinin etrafını 426 günde dönüyor. Bu nedenle bu gezegenin ‘yaşanabilir kuşakta’ olduğu söyleniyor. Bu gezegende sıvı halde su bulunabileceği belirtiliyor. Ancak gezegenden çok, gezegenlerin etrafında dönen olası uyduların yaşama daha müsait olabileceği söyleniyor. Bilim adamları şimdiye kadar Güneş Sistemi dışında 50'ye yakın uydu belirledi. Bu gezegenlerde gerçekten hayat olup olmadığı uzun araştırmalar gerektiriyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı