Gündem Haberleri

  Yeni Kitaplar

  Hürriyet Haber
  04.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  UYGARLIĞIN HUZURSUZLUĞU

  Sigmund Freud / Çev. Haluk Barışcan / Metis Yayınları, Ötekini Dinlemek Dizisi / 98 sayfa

  Psikanaliz ve psikiyatri üzerine kapsayıcı bir kütüphane oluşturmak için Saffet Murat Tuna'nın editörlüğünde başlatılan ‘‘Ötekini Dinlemek’’ dizisinin yeni kitabı ‘‘Uygarlığın Huzursuzluğu’’ yayımlandı. ‘‘Uygarlığın Huzursuzluğu’’nda Sigmund Freud, psikanaliz bulgularının sosyal hayat için ne anlama geldiğini, hayvani dürtülerle güdülenen insanın aynı zamanda uygar bir varlık olmaya çalışmasının yarattığı trajik durumu tartışıyor. Freud, Mahler, Winnicott, Kernberg, Kohut ve Lacan gibi alanlarının en iyi isimlerinin en önemli yapıtlarına yer vermeyi amaçlayan Metis Yayınları, aynı seri içinde daha önce yine Freud'un ‘‘Schreber Vakası’’ ve ‘‘Narsizm Üzerine’’, D.W. Winnicott'ın ‘‘Oyun ve Gerçeklik’’ ile Heinz Kohut'un ‘‘Kendiliğin Çözümlenmesi ve Kendiliğin Yeniden Yapılanması’’ isimli kitaplarını yayımlamıştı.

  ŞOK DALGASI SÜVARİSİ

  John Brunner / Çev. İrma Dolanoğlu Çimen / Metis Yayınları, Bilimkurgu / 274 sayfa

  Metis Yayınları'nın ‘‘İyi Bilimkurgu, İyi Edebiyattır’’ sloganıyla başlattığı bilimkurgu serisinin yeni kitabı, John Brunner'in ‘‘Şok Dalgası Süvarisi’’, İrma Dolanoğlu Çimen'in çevirisiyle yayımlandı. 1960'lara kadar uzay operası ve ‘‘hard-core’’ tarzı romanlar yazan Brunner, 1968-1974 arasında yazdığı ‘‘Stand on Zanzibar’’, ‘‘The Jagged Orbit’’, ‘‘The Sheep Look Up’’ ve ‘‘Şok Dalgası Süvarisi’’nde, 68 başkaldırısının tüm özelliklerini anlatır. Halen gösterimdeki ‘‘Devlet Düşmanı/Enemy of State’’ isimli sinema filmiyle benzerlikler taşıyan kitap, tüm dünyaya yayılmış olan ‘‘net’’i, yanlızca bilgi alışverişi için değil iktisadi, politik ve polisiye denetimlerde de kullanılan dev bir yapı olarak karşımıza çıkarıyor. Bu yapının içinden çıkan devrimci figür bir ‘‘hacker’’; devrimci ‘‘örgüt’’ ise kimsenin kimseyi dinlemediği bu toplumda, müdahale etmeden yanlızca ‘‘dinlemeyi ’’ vaadeden ‘‘işitme cihazı’’dır tabii ki. Bilimkurgu ve teknolojinin nimetlerini sevenler için...

  KAPTANIN TEKNESİ

  Sezgin Kaymaz / İletişim Yayınları / Roman / 331 sayfa

  Halen Ankaragücü Hentbol Takımının teknik direktörlüğünü yürüten Sezgin Kaymaz üçüncü romanıyla okurlarının karşısında. Kaymaz'ın üç romanı da eskiden uzun kış gecelerinde anlatılan cinli perili gerçeküstü öykülerin tadında. Üstelik o ürpertici söylencelerin roman kurgusu içinde gündelik modern hayata başarıyla uyarlanmış hali gibi. Okurun merakını sonuna kadar gıdıklıyor ve bir çırpıda okunuyor. Şaşırtıcı bir şekilde ‘‘Joe Black’’ filmiyle paralellikler taşıyan kitabın kahramanları, üniversite öğrencisi iki genç kız ve üç günlüğüne hayatlarına girip tamamıyla değiştiren esrarengiz bir delikanlı. ‘‘Kaptanın Teknesi’’; sevgi, ölüm, öteki dünya ve aile (özellikle anne-kız) gibi ağır kavramları hafif bir dille anlatıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı