Gündem Haberleri

  Yeni kentler doğuyor

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce ve Bolu'da depremzedeler için yapımına başlanan 38 bin 740 kalıcı konut, büyük ölçüde tamamlandı.

  Sağlam zeminlere, depreme dayanıklı yapılan bu konutlara yerleşimin başlamasıyla deprem bölgesi, modern görünümlü kentlere kavuşmuş olacak.

  MARMARA Bölgesi'ni yıkan depremde harabeye dönen Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce ve Bolu'da inşa edilen kalıcı konutlarla modern kentler doğdu. İnşasına yaz aylarında başlanan 38 bin 740 adet kalıcı konut hemen hemen bitirildi.

  Altyapının da tamamlanmasından sonra depremzedeler muhtemelen ilkbaharda yeni evlerine taşınacak. Bazısı villa tipi, bazısı dağ ve deniz manzaralı ancak tümü sağlam zeminli olan kalıcı konutlar kuruldukları yerlerde yeni kentler oluşturacak.

  Depremin en çok vurduğu Gölcük gibi yerlerde oluşacak yeni yerleşim bölgelerine ortalama 20 bin depremzede vatandaş taşınacak.

  İZMİT'TE DEV ŞANTİYE

  Kocaeli Bölgesi'nde hak sahibi depremzedeler için 7 bin 522'si devlet, 8 bin 456'sı Dünya Bankası finansmanı, bin 370'i de özel kişi ve kuruluşlarca hibe olmak üzere toplam 17 bin 348 kalıcı konut yaptırılıyor. Sadece İzmit'in kuzeyindekti Gündoğdu Köyü yakınlarında Merkez Bekirpaşa İlçesi sınırları içinde 5 bin 346 konut yaptırılıyor.

  Sağlam zemin üzerine 3'er katlı depreme dayanıklı olan binaların inşasında 10'un üzerinde müteahhit firmanın yanı sıra 100'ün üzerinde taşeron firma gece gündüz çalışıyor. Dev şantiyeye dönüşen Gündoğdu Köyü'nde inşaatının yüzde 65'i tamamlanan binalar yükselmeye başladıkça yeni bir kentin doğuşu da kendini gösteriyor. Yeni yılın ilk aylarında teslim edilmesi beklenen deprem konutları ile birlikte yollar, okullar, sosyal tesisler de bitiriliyor.

  GÖLCÜK SAHİLDEN UZAKLAŞTI

  17 Ağustos Depremi'nin merkez üssü olan Gölcük'te ise özellikle E-130 Karayolu'nun deniz tarafındaki bölümü ile Donanma Komutanlığı'nun bulunduğu alan yerle bir olmuştu. Burada zeminde sıvılaşma ve toprağın alüvyonlu olması nedeniyle yeni konutlar zemini sağlam olan Şirinköy, Örcün ve Saraylı Köyleri üçgeninde yapıldı. Bu bölgede toplam 4 bin 834 kalıcı konut yaptırılıyor. Binalar kısım kısım tamamlanıyor. Burada da 8 müteahhit firma ve 50'nin üzerinde teşeron firma çalışıyor.

  Sağlam ve modern olacak

  Türkiye'yi arka arkaya vuran ve yerleşim birimlerini yerlebir eden 2 büyük depremden sonra 1 yılı aşkın zamandır çadırlarda, prefabriklerde barınan depremzedeler büyük bir heyecanla kalıcı konutların tamamlanmasını bekliyor. Depremzedeler ihale sözleşmesine göre geçen 30 Kasım'da bitirilmesi gereken ancak inşaatın tamamlanma oranı yüzde 70'lerde olan kalıcı konutlara taşınmanın hayalini kuruyor.

  Adapazarı 10 kilometre uzağa

  1967 Depremi'nde yerle bir olduktan tam 32 yıl sonra bu kez 17 Ağustos Marmara Depremi'nde yeniden yıkılan Adapazarı da artık zemini sağlam olan kentin kuzeyindeki Karaman Köyü çevresine kaydırılıyor. Mevcut yerleşim merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Karaman Köyü'nün yanı sıra Camili Köyü ve Ferizli Köyleri sınırları içindeki arazilerin kamulaştırılmasıyla oluşturulan yeni kente 6 bin 334 kalıcı konut yaptırılıyor. 2 bin 202'si devlet tarafından, 2 bin 572'si Dünya Bankası, bin 560'ı da gönüllü kişi ve kuruluşlarca yaptırılan konutlar bitince burası yepyeni ve modern bir şehir olacak. Mevcut kent merkezindeki tüm kamu kuruluşları da zamanla buraya kaydırılacak.

  Sakarya Valisi M. Cahit Kıraç, yıkılan yerleşim merkezindeki sıvılaşmanan üst sınırlarda bulunduğunu ve burada yeni bina yapımına izin verilmediği gibi hasarlı binaların onarımının da çok zor olduğunu söyledi.

  Yalova yine deniz manzaralı

  Marmara Depremi'nin en fazla etkili olduğu illerden biri olan Yalova'da da Bayındırlık ve İskán Bakanlığı Geyikdere Mevkii, Çınarcık İlçesi ve Paşaköy olmak üzere 3 bölgede toplam 5 bin 600 konut yaptırıyor. Bu konutların bir kısmının dağ ve deniz manzaralı ve villa tipli olması dikkati çekiyor. 12 müteahhit firmanın yaptığı konutlardan bin 500'ünün bir ay içinde teslim edilmesi hedefleniyor.

  Dinar Depremi'nin ardından Yalova'da kalıcı konut yapan Kuzu İnşaat Şirketi ortaklarından Garip Kuzu, kendi yaptıkları 527 adet konutun yer halılarının döşendiğini, dolaplarının takıldığını belirterek, ‘‘Yapılan daireler 3 oda, bir salon. 95- 100 metrekare. Daireler merkezi ısıtmalı’’ dedi. Bayındırlık ve İskán İl Müdür Yardımcısı Sebahattin Bilyay ise bakanlığın müteahhitlere mayıs ayı sonuna kadar süre verdiğini belirterek, çevre düzenlemesi ve bazı altyapı işlemlerinin zaman alabileceğini ifade etti. Yalova'da evleri kullanılamayacak hale gelen çok az aile 6 milyarlık yardımı alırken çoğu tercihini kalıcı konutlara kullandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı