Gündem Haberleri

  Yeni kalp bulunmaz ama sorumlu bulunur

  A.A
  01.10.2011 - 13:55 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı, Adana'da bir kişiye bürokrasi yüzünden kalp nakli yapılamadığı iddiaları üzerine soruşturma başlattı.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, “Uygun kalp bulundu ama bürokrasi yüzünden nakil şansı kaçtı” başlığıyla haberler yayımlandığı hatırlatıldı.

  HEP BU ANI BEKLEMİŞTİ / FOTO GALERİ

  Haberle ilgili olarak Adana İl Sağlık Müdürlüğü tarafından derhal inceleme başlatıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Bu gibi konularda hassasiyeti kamuoyumuzca bilinen Sayın Bakanımız Recep Akdağ'ın talimatlarıyla Teftiş Kurulu Başkanlığımızdan bir müfettiş görevlendirilerek soruşturma başlatılmıştır.

  Soruşturma neticesinde görevde ihmal ya da kusuru bulunanlar hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanacak ve incelemenin neticesi kamuoyumuzla ayrıca paylaşılacaktır.”

  KIZI KONUŞTU

  Adana'da, bürokratik engeller nedeniyle  zamanında yetişemeyince uçağa binemedikleri için kalp naklinin yapılacağı  Antalya'ya gidemediği iddia edilen kadının tedavisi devam ediyor.

  Adana Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesinde tedavisi devam eden kalp  hastası Emine Baş'ın (50) kızı Nuriye Özkılınç, hastane bahçesinde AA muhabirine  yaptığı açıklamada, annesinin durumunun gittikçe kötüleştiğini söyledi.

  Nakil için Antalya'ya gidecekleri uçağa binemediklerini ve beklemekten  başka yapacak bir şeylerinin olmadığını belirten Özkılınç, “Hastane köşelerinde  beklemeye devam ediyoruz. Annem Antalya'ya gitseydi belki iyileşecekti. Bir can  kurtarılacaktı. Diyecek bir kelime bulamıyoruz” dedi.

  Annesinin 15 yıldır kalp rahatsızlığı bulunduğunu, 2 yıldır da kalp nakli  için beklediğini, dün nakil için Antalya'ye gitmek istediklerini belirten  Özkılınç, şunları söyledi:

  “Nakil için kalp olduğu bilgisi verilince, Seyhan Uygulama Hastanesine  giderek kalbin uygun olup olmadığıyla ilgili annemin eko kardiyografisi çekildi.  Burada da doktorlar bizimle ilgilenmedi. Kalp bulundu diye sevinmiştik ve oradaki  doktorlara acilen bizim yetişmemiz gerektiğini belirtmiştik. Ancak, doktor bir  başka hastayla ilgilendi. Sesimizi duyurmaya çalıştık ama dinletemedik. Sonra  çıkış işlemleri için buraya tekrar gönderdiler. Buradaki hemşireler ambulanslarahaber vermemiş. Hemşirelerin ilgisizliğinden dolayı annem geç kaldı. 'Hastayı  görmeden çıkış işlemi yapamayız' gibi nedenlerle burada da oyalandık. Annem, o  zaman kaybıyla şu anda hastane odalarında beklemeye devam ediyor.

  Annemi, havalimanına bu nedenlerle zamanında getiremedik. 5 dakika geç kaldık.  Uçağın kapısının kapandığını söylediler. Burada bir insanın hayatı söz
   konusu, bu kadar katı kurallar olmaması gerekiyor. 112'yi aradık '184'ü arayın'  dediler. Biz orada 2 saat boyunca 112 ve 184'ten haber almak için bekledik. Annem  bankın üzerinde yattı. Tekrar rahatsızlandı.”

  Annesinin kalp naklinde ilk sırada yer aldığını belirten Özkılınç,  “Annem daha önce de 2 kez kalp nakli için çağrıldı. Birinde nakil yapılacak kalp  sorunlu çıktı, diğerinde yine gecikildi” dedi.
           
  BÜROKRATİK ENGEL YOK

  İl Sağlık Müdürü Aytekin Kemik de nakil işlemlerinin Ankara'da merkezi,  illerde de birimleri olan Organ Nakil Merkezleri aracılığıyla yapıldığını, ancak  Emine Baş'ın durumunun bu merkeze bildirilmediğini belirtti.

  Organ Nakil Merkezlerinin koordinasyonlarıyla yapılan nakil işlemlerinde  bugüne kadar sorunla karşılaşmadıklarını ifade eden Kemik, “Bu olayda, doktor  arkadaş tutmuş, doktoru veya hastayı aramış. Ayrıca dar bir zamanda olmuş. Hasta  vatandaşımızın kızı, çantamızı alacağım diye hastaneye geri dönüyor. Bu arada  uçağı kaçıyorlar. Evrak düzenlemek için hastaneye geri dönmeleri gibi bir durum  yok. Herhangi bir bürokratik engel söz konusu değil. Konuyla ilgili inceleme  başlattık” dedi.
          

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı