GeriGündem Yeni kalbimle memleketimi gezeceğim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni kalbimle memleketimi gezeceğim

Yeni kalbimle memleketimi gezeceğim
refid:17096051 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de ilk kez bir özel hastanede kalp nakli gerçekleştirildi.

53 yaşında yaşamını yitiren bir erkek hastadan alınan kalp nakledilen 68 yaşındaki Ali Gümüş, Türkiye’deki en yaşlı kalp nakli hastası oldu.

2002’DEN beri kalp ve damar sorunları yaşayan Ordulu fırıncı Ali Gümüş’e (68) 2008’de kalp pili takıldı. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nuran Yazıcıoğlu’nun takip ettiği Gümüş, birkaç yıl pil ve destek tedavilerle yaşamını sürdürdü. Kalp yetmezliği sorunu giderek büyüyünce, evden çıkamaz oldu. Diğer organları da zarar görmeye başladı. Yürüyemez, gece uyuyamaz hale geldi. Nefes darlığı ve ödemler nedeniyle sık sık hastaneye yattı. Son çare kalp nakliydi, bekleme
listesine alındı.

Yeni kalbimle memleketimi gezeceğim


Her an organ çıkar umuduyla çantasını hazır tuttu. Gaziosmanpaşa Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde beyin ölümü gerçekleşen 53 yaşındaki hastanın ailesi organlarını bağışlayınca, 8 Şubat’ta Florence Nightingale Hastanesi’ne acil ameliyata çağrıldı. Nakli, kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. Süha Küçükaksu ve Dr. Erman Pektok başkanlığındaki ekip gerçekleştirdi.

Nakil yaşı 70’e yükseldi

Taburcu olmayı bekleyen altı çocuk, dört torun sahibi Gümüş, “Çok iyiyim. Gece rahat uyuyorum. Yürüyebiliyorum. İnsanlara sesleniyorum, kalp çok güzel bir alet, toprağa verip çürütmesinler, bağışlasınlar ki ihtiyacı olanlar yaşasın. Taburcu olduktan sonra memleketim Ordu’nun güzel köyleri, sularını gezeceğim” dedi. Prof. Dr. Süha Küçükaksu “Ali Gümüş, Türkiye’deki en yaşlı kalp nakli hastası. Yıllarca 55 yaş üstü hastalara kalp nakli önerilmedi. 70 yaşına kadar limit yükseldi” dedi.

Özel hastanede ilk kalp nakli

TÜRKİYE’de kalp nakli yapma ruhsatlı 15 kalp ve damar cerrahı ile 10 merkez var. Bunların sadece beşi aktif nakil yapıyor. Florence Nightingale Hastanesi, özel kalp nakli yapan ilk özel hastane oldu. Kalp nakli programı yaklaşık 20 kişilik ekibin, altı ay hazırlanmasıyla oluşturuldu. Merkezde yapay kalp ve kalp nakilleri Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) hastalarına ek ücretsiz yapılabilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle