Gündem Haberleri

  Yeni İngiliz hükümetinde ilk çatlak

  EkoNet
  30.05.2010 - 09:52 | Son Güncelleme:

  İngiltere'nin yeni koalisyon hükümetinde ilk çatlak Hazine Bakanı David Laws'ın, birlikte yaşadığı erkek partnerinin evinde oda kiralamak için vergi mükelleflerinin parasını harcamasının ortaya çıkmasıyla yaşandı.

  EŞCİNSEL SEVGİLİNİN KİRASI HAZİNEDEN

   

  Liberal Demokrat Partili Laws, vergi mükelleflerinin 40 bin sterlinlik parasını birlikte yaşadığı erkek partnerinin evinde oda kiralamak için kullandığının ortaya çıkması üzerine istifa etti.

   

  Laws, yaptığı açıklamada amacının kâr etmek olmadığını söyledi ve özür diledi. Parayı geri ödeyeceğini söyleyen yeni Hazine Bakanı, erkek partneri James Lundie ile 9 yıllık ilişkisini gizli tutmak için sessizliğini koruduğunu ifade etti.

   

  PARLAMENTO YASAKLIYOR

  İngiliz parlamentosu 2006 yılında çıkardığı bir kuralla milletvekillerinin “partner ya da eşlerinden bir mülkü kiralamalarını”yasaklıyor.

   

  İngiltere'de 6 Mayıs'ta yapılan genel seçimin ardından Muhafazakar Parti ile Liberal Demokrat Parti koalisyon hükümeti kurmuştu. Hükümetin ilk icraatı,ülkenin dev bütçe açığını azaltmak için milletvekili maaşları dahil bir çok alanda kısıtlamalara gitmek oldu.

   

  KESİNTİ SÖZÜ VERMİŞTİ

  Kesinti planının açıklandığı basın toplantısında Hazine Bakanı DavidLaws, “bakanların artık makam araçları ve şoförlerinin olmayacağını, güvenliğinyoğun olarak sağlanması gereken yerler dışında toplu taşıma araçlarınıkullanacaklarını veya yürüyeceklerini” söylemişti.

   

  Kraliçe 2. Elizabeth de bu hafta açıkladığı koalisyon hükümetinin 18 aylık programında, milletvekillerinin usulsüzlük yaptıkları tespit edilirse,bölgelerindeki seçmenler tarafından görevlerinden alınabileceğini içeren bir yasa tasarının bulunduğunu ifade etmişti.

   

  Geçtiğimiz yıl milletvekillerinin şahsi masraflarının büyük bölümünü vergi mükelleflerinin sırtına yükledikleri ortaya çıkarılmıştı. İngiltere parlamentosu skandalın ardından saygınlığını kaybederken, milletvekillerinin harcamalarını denetleyen Avam Kamarası Başkanı Michael Martin istifa etmişti. Bu tip bir istifa olayı, Avam Kamarası'nda en son 300 yıl önce yaşanmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı