Gündem Haberleri

  Yeni hedefi petrol sızıntısını durdurmak

  Reuters
  29.05.2010 - 15:28 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama bugünlerde Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısıyla yatıp, petrol sızıntısıyla kalkıyor.

  Beyaz Saray’da nerdeyse bir yıl sonra ilk resmi basın toplantısını gerçekleştiren Obama, “Sabah kafamla bu sorunla kalkıyor, gece yatağa giderken bu sorunu düşünüyorum. Benim görevim çözüm bulmak. Sorumluluğu üstüme alıyorum ve ne gerekiyorsa yapacağıma söz veriyorum” dedi.

   

  Deep Horizon’un petrol platformunda yaşanan patlamayla 11 kişinin hayatını kaybetmesinden bu yana Obama, Meksika Körfezi'ndeki patlamanın sorumluluğunu üstlenme konusunda büyük bir baskı altında.

   

  Kızgın ABD’li seçmenler bir yana, Başkan’ın 11 yaşındaki kızı bile Obama’dan petrol sızıntısını durdurmasını bekliyor. Obama, “Bu sabah tıraş olurken, küçük kızım Malia banyonun kapısını çaldı ve kafasını kaldırıp, ‘Baba, deliği kapatabildin mi’ diye sordu” dedi.

      

  YİNE BÖLGEYE GİDİYOR

  Bu gelişmelere ek olarak, Obama son beş haftada ikinci kez Meksika Körfezi’ni ziyaret edecek.        

  Obama aynı zamanda, petrol sızıntısının önemli tarım alanlarını kapladığı ve kârlı balıkçılık sektörüne zarar verdiği Louisiana eyaletini ziyaret edecek ve bölge halkıyla temasa geçecek.

  BP ise, petrol sızıntısının şu ana kadar şirkete toplam 930 milyon dolar zarar ettirdiğini açıkladı. Pazartesi günü yapılan açıklamada ise toplam zararın 760 milyon dolar olduğu ifade edilmişti.

  Hali hazırda, 1989’da Alaska kıyısında yaşanan Exxon Valdez felaketinin geride bırakan bu maliyetin, körfezdeki temizleme çalışmalarıyla daha da artması bekleniyor.

  BP’NİN SON SİLAHI   

  Diğer yandan BP, Perşembe gecesi körfezdeki petrol sızıntısını durdurma çabaları kapsamında en son silahını geliştirdi. Yetkililer, deniz yatağının altından taşan petrolün üzerine ağır kum ya da çamur atarak durdurmayı planlıyor.

  Şirketten Cuma günü gelen açıklamada ise, bu tekniğin başarısı konusunda şüpheli oldukları ve çamur atma işleminin 24 ya da 48 saat boyunca devam edebileceği belirtildi. Daha önce bu derinlikte böyle bir çalışma yapılmadığı için uzmanlar planın ne gibi sonuçlar doğuracağından emin olmadıklarını dile getirdi.

  Uzmanlar sonuçtan emin olsa da yatırımcıların BP’ye bakış açısı netleşmiş görünüyor. Şirketin başarıya ulaşacağına inanan yatırımcılar, Perşembe günü yüzde 6 oranında değer kazansa da Cuma günkü işlemlerde yüzde 2 değer kaybetti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı