Gündem Haberleri

  Yeni dosya geldi tercümesi sürüyor

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  28.04.2009 - 23:59 | Son Güncelleme:

  Frankfurt Savcılığı Basın Sözcüsü Dorris Müller Scheu’nun "Tek dosya gönderildiği ve Türkçe olduğu" yolundaki sözlerine Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Birbiriyle bağlantılı iki dosya var. Adli yardım talebiyle ilgili dosya cuma günü geldi. Almanya’nın adli yardım talebine ait dosya Türkçe ve Almanca olarak geldi, ancak Türkiye’nin adli yardım talebi üzerine gönderilen dosyanın tercümesi sürüyor" yanıtını verdi.

  Şahin, muammaya dönüşen dosyayla ilgili soruları şöyle yanıtladı:

  Alman Savcılığı, Deniz Feneri davasıyla ilgili 2 değil bir dosya gönderildiğini söyledi. Dosya Türkçe gönderilmiş. Doğru mu?

  Doğru. Almanya’nın Türkiye Büyükelçiliği, geçen cuma günü 11.15’te adli yardım talebiyle dosya gönderdi. Almancası da Türkçesi de varmış içinde. Deniz Feneri davasıyla ilgili.

  Bağlantılı 2 dosya

  Sadece bir dosya mı var?

  Birbiriyle bağlantılı iki dosya. Almanya’nın Deniz Feneri ile ilgili ayrı bir soruşturma daha açtığını tahmin ediyorum. Kendilerinin talebi ile bize gelen yeni bir dosya. İlkin biz Almanya’da üç kişinin mahkûm olduğu Deniz Feneri davasıyla ilgili yardım istedik. Üç klasörden oluşan Almanya’nın gönderdiği dosya bize ulaştı. Biz de bu dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdik. Şimdi onlar bizden adli yardım istiyorlar.

  Hatam var

  Alman makamlarının bu talebi Deniz Feneri dava dosyasıyla birlikte yaptıkları ve 60 gün bekletildiği iddia ediliyor.

  Burada benim de hatam oldu. Açıklamada, ’Almanya’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne teslim edildi’ ifadesi kullandım. Oysa, teslim eden Almanya’nın, Türkiye Büyükelçiliği. Almanya’nın Türkiye’deki büyükelçiliği bu dosyayı bize cuma günü teslim etti. Ne büyükelçiliklerimiz ne konsoloslukla ilgili Türk kurumlarının bekletmesi sözkonusu. Dosyayı gelir gelmez işleme koyduk. Talep Franfurt Savcılığı’ndan büyükelçilikleri kanalıyla bize ulaştırıldı. Ondan sonraki Alman makamlarının kendi kurumları arasındaki iletişim.

  Soruşturmanın kapsamı nedir, kaç kişiyle ilgili?

  Almanya’da Deniz Feneri dosyasıyla ilgili başlattıkları bir soruşturma bağlamında Türkiye’de bulunduğu ifade edilen kişilerle ilgili adli yardım talebinde bulunuyorlar. 16 kişiyle ilgili.

  İnceliyoruz

  RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ın adı var mı?

  İnceleme sürüyor. Bu konuda bir değerlendirme yapmayayım. İnceleyeceğiz. Adalet Bakanlığı’nın görevi bu adli yardımlaşma talebinin uluslararası anlaşmalar bağlamında değerlendirilmesi ve gerekirse bunların cumhuriyet savcılıklarına iletilmesini sağlamaktır. Yargılama yapmıyoruz.

  Almanya’ya adli yardım talebi konusunda yanıt verildi mi?

  Arkadaşlar Almanya’nın taleplerinin Türkiye’nin imza koyduğu adli yardımlaşma anlaşmasına uygun olup olmadığını, bu anlaşmanın ilkelerine uygun olup olmadığını araştırıyorlar. Değerlendirmeyeyim. Sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilir."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı