Gündem Haberleri

  Yeni doğan ünitesinde enfeksiyon paniği

  A.A.
  25.08.2006 - 14:01 | Son Güncelleme:

  Bursa Çekirge Çocuk Hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde, “hastane enfeksiyonu” olarak bilinen “klebsiella” bakterisine rastlandığı, bu yüzden üniteye hasta kabulünün geçici olarak durdurulduğu, ünitedeki bebeklerin sürekli izlendiği bildirildi.

  Bursa İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Serhat Yamalı, geçtiğimiz aylarda bazı illerde hastane enfeksiyonuna bağlı bebek ölümlerinin yaşandığını hatırlattı. Bursa'daki hastanelerde böyle bir olayın yaşanmaması için daha önceden başlattıkları bazı çalışmalar bulunduğunu anlatan Yamalı, her hastane bünyesinde ”Enfeksiyon Kontrol Komitesi” kurulduğunu, bu komitelerin Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi ile irtibat halinde çalışmalar yaptıklarını, hastanelerinde sürekli enfeksiyon kontrolleri yaptıklarını söyledi.

  Yamalı, Çekirge Çocuk Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı kontrollerde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde “klebsiella” bakterisine rastlandığını, bunun üzerine ünitedeki 5 bebeğin sıkı takip altına alındığını ifade etti.

  Üniteye hasta kabulünün de geçici bir süre durdurulduğuna işaret eden Yamalı, bunun tedbir amaçlı alınmış normal bir karar olduğunu, korkulacak bir durum bulunmadığını kaydetti. Hastanenin diğer ünitelerinde herhangi bir riskin söz konusu olmadığını belirten Yamalı, şunları söyledi:

  “Hastanelerde bazen bu tür enfeksiyonlar görülebilir, ancak biz görülmemesi için bir toz zerresini dahi dikkate alıyoruz. Yapılmakta olan rutin, normal işlerdir. Bakteri hastalarda değil ortamda görüldü. Şu anda bahse konu olaydan ölen bir bebeğimiz yok. Ünitedeki bebeklerin tedavileri normal olarak devam ediyor. Bebekler, (bulaşma var mı, yok mu) diye bebeklerden sürekli kan kültürleri alınıyor.”

  Yamalı, son günlerde ünitede tedavi görürken hayatını kaybeden 6 bebeğin ölümü hakkında yaptıkları araştırmada ölümlerin enfeksiyondan değil beyin kanaması, çok düşük ağırlık doğum gibi nedenlerden kaynaklandığının belirlendiğini belirtti.

  HASTANENİN AÇIKLAMASI

  Çekirge Çocuk Hastanesi Yönetiminden yapılan yazılı açıklamada ise hastanedeki rutin enfeksiyon kontrol çalışmaları sırasında, “Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde saptanan enfeksiyon şüpheli prematüre bebeklerin olması üzerine” Enfeksiyon Kontrol Komitesi'nin tedbiren, geçici olarak üniteye hasta alımını durdurduğu kaydedildi.
  Konunun Sağlık Müdürlüğüne yazılı olarak bildirildiğine dikkat çekilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
  “Hastane bünyemizdeki komite daha önce olduğu gibi bugün ve daha sonra da hastanedeki izlemelerini sürdürecek ve tedbirleri aktif olarak devamlı gözden geçirecektir. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesindeki tüm hastaların tedavileri ve izlemleri çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından sürdürülmektedir. UÜ Tıp Fakültesi Pediatrik Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ile irtibata geçilmiş, konuyla ilgili bilimsel görüş alışverişi yapılmış ve yapılmaktadır.
  İlgili birimdeki yüksek risk grubuna sahip prematüre bebeklerin durumu kontrol altında olmakla birlikte tedavileri tamamlanıncaya, komite tarafından hasta kabul edilmesi kararı alınıncaya kadar üniteye hasta kabulü geçici olarak, kısa bir süre için yapılmayacaktır.”
  (GÜL-MUR-DEL)


  11:59 25/08/06
  "
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı