Gündem Haberleri

  Yeni daire sorunu çözmez

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  07.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı’nın, Yargıtay’a yeni daireler kurulmasını öngören taslağını değerlendiren Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, “Yeni daire kurmak sorunu çözmez. Altyapı sağlam yapılmadan üstyapıya geçerseniz, bina çöker” yorumunu yaptı.

  Gerçeker şöyle dedi: “Sayın Başbakan’a ve Adalet Bakanı’na 2.5 yıl önce yazıyla bildirdiğimiz öneriler dikkate alınsa ve o dönem yeni daireler kurulsaydı bekleyen tutuklu dosyası bu kadar fazla olmazdı. Şimdi Yargıtay’a yeni daireler kurulsa bile birşey değişmeyecek. Her yıl en az yüzde 20 civarında artan dosya sayısı karşısında yeniden daire kurmak ihtiyacı doğacak. Bunun nereye kadar gideceğini bilmek mümkün değil.”
  Gerçeker, şöyle devam etti: “Hâkimler bazen toplum vicdanı ile kanunlar arasında sıkışıp kalırlar. Ama kanun neyi gerektiriyorsa, onu yapmak zorundayız. Dünyanın hiçbir yerinde bizim ülkemizdeki gibi üye sayısı 250 olan bir yüksek mahkeme zaten yok. Biz yüksek mahkeme değil, temyiz mahkemesi gibi çalışıyoruz.
  Yargıtay’da yılda 800 bin dosya karara bağlanıyor. İnsanın vicdanen düşünerek eleştirmesi gerekir. Bu insanların ne kadar fedakarca çalıştıklarını düşünmek lazım. Yargıtay’da zaten tutuklu dosyalarına öncelik veriliyor. Ama dos-ya sayısı o kadar fazla ki öncelik de verilse zaten bunların incelenmesi ayları, yılları geçiyor.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı