GeriGündem Yeni bir sıcak hava dalgası geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni bir sıcak hava dalgası geliyor

Antalya'da son günlerde 32 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı tekrar yükselecek. Meteroloji uzmanları, kentte hafta sonundan itibaren hava sıcaklığının 40 derece üzerine çıkacağını söyledi.

Sıcak hava dalgasının bölgeyi etkisi altına alacağını vurgulayan uzmanlar, nem oranında da aynı oranda yükselme meydana geleceğini açıkladı. Hafta sonundan itibaren Antalya'da sıcaklığın 41-42 derece, nem oranının ise yüzde 80-95 olması bekleniyor.

Yeni bir sıcak hava dalgasının yaklaşması İl Sağlık Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. Antalya'daki hastane ve sağlık ocakları, sıcak konusunda uyarıldı. Vatandaşların da bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirten İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, fazla önemsenmeyen güneş çarpması, tansiyon düşmesi gibi sorunların bu sıcaklarda can alabileceğini bildirdi. Özellikle öğle saatlerinde mecbur kalınmadıkça dışarıya çıkılmamasını öneren uzmanlar, şu uyarılarda bulundular:

"Çocuklar ve yaşlılar hafif ve sulu gıdalarla beslenmeli. Kalp, astım, tansiyon hastaları sıcağın fazla olduğu öğle saatlerinde mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamalı. Klimalı ortamlarda bulunmalı. Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde güneşte fazla kalınmamalı. Plaja ve havuza gitmek için saat 16.00'dan sonrası tercih edilmeli.

Sokağa çıkıldığı zaman mutlaka güneşten korunmak için şapka takılmalı. Kullanılacak şapkalar ise bez değil, ışığı ve sıcağı süzen hasırdan olmalı. Kıyafetlerde güneş ışınlarını yansıtıcı açık renkler tercih edilmeli. Güneş altında fazla kalmaktan kaynaklanan rahatsızlıklar ihmal edilmemeli ve hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle