Gündem Haberleri

  Yeni bir parti kuruldu: RADEP

  Hürriyet Haber
  02.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Radikal Değişim Projesi Partisi (RADEP) adlı yeni bir siyasi parti kuruldu. Partinin siyasi lideri olarak tanıtılan Erhan Eker, Türkiye'nin bir yıl sonraki birinci gündem maddesinin açlık olacağını savundu.

  RADEP'in kurucu üyesi ve Genel Başkanı Nijat Fikri Ulusoy, düzenlediği basın toplantısı ile parti programını tanıttı.

  OYUNA KATILMAK GEREK

  Ulusoy, kuruluş dilekçesi 16 Mayıs 2001 tarihinde İçişleri Bakanlığı'na verilen RADEP'in bir değişim partisi olduğunu söyledi. Ulusoy, iki yıl önce sanal ortamda düşünce üretme etkinliği olarak başlattıkları çalışmayı parti haline dönüştürdüklerini bildirdi.

  Türkiye'nin sorunlarını kalıcı şekilde çözebilmesi ve yinelenen krizlerle karşılaşmaması için düşünen, analiz eden ve uygulama becerisine sahip kadroları doğru noktalara taşıması gerektiğini anlatan Ulusoy, ''Türk toplumu olarak şu andaki durumdan bıktık, usandık. Sadece seyirci olarak değil, oyuna katılmak gerek'' dedi.

  RADEP'in gelir ve harcamalarının topluma açık olacağını belirten Ulusoy, bu durumun dünyada bir ilk olduğunu söyledi. Ulusoy, partilerinde her insanın düşüncelerine önem verileceğini sözlerine ekledi.

  ORTADA AV YOKSA BİRBİRİMİZİ VURURUZ

  RADEP'in ''Siyasi Lideri'' olarak tanıtılan Erhan Eker de, Türkiye'nin sorunlarının kaynağının hem sistemin hatasından hem de bu sistem içinde bulunan insanların yanlışlığından kaynaklandığını ileri sürdü. Eker, şunları kaydetti:

  ''Partinin çıkarları değil, Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda sorunları çözeceğiz. Hedefimiz, istikrarlı ve hızlı karar alıcı siyasi yönetim reformu yapmak ve bu kapsamda devleti yeniden yapılandırarak, başkanlık sistemine geçilmesi, bakanlık sayısının azaltılması ve içeriğinin değiştirilmesi ve buna bağlı olarak yeni organizasyon yapısının kurulması. Böylece toplumun hayatını kolaylaştırmak. Ortada av yoksa, av partisinde sadece birbirimizi vururuz. şimdi Türkiye'nin çıkarlarını ve geleceğimizi düşünme zamanı''

  1 YIL SONRAKİ SORUN AÇLIK OLACAK

  RADEP'in programı hakkında ayrıntılı bilgi veren Eker, acil ekonomik önlemler konusunda hükümete önerilerde bulundu. ''Bir yıl sonra Türkiye'nin sorunu açlık olabilir'' diyen Eker, bu durumda bugünkü siyasetçilerin ülkeyi terk etmek zorunda kalabileceğini ifade etti.

  Eker, siyasi liderlerin zamanlarının çoğunu ülke konularına, geri kalanını ise parti işlerine ayırması gerektiğini söyledi. (Ankara/aa)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı