Gündem Haberleri

  Yeni anlaşmalar ilişkileri stratejik ortaklığa taşıyabilir

  ORSAM
  08.05.2010 - 14:23 | Son Güncelleme:

  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in 11-13 Mayıs’ta gerçekleştireceği Türkiye ziyaretinin hemen öncesinde bir rapor yayınladı.

  “Komşuluktan Stratejik İşbirliğine: Türk-Rus İlişkileri” başlıklı rapor, son yıllarda ilişkilerin gelişmesine etki eden şartları, stratejik işbirliğine giden süreçte ticaret, enerji, savunma, diplomasi ve kültürel alanda kaydedilen mesafeleri konu alıyor. Türk-Rus stratejik ortaklığının önündeki engelleri de değerlendiren rapor, ikili ilişkilerdeki güven eksikliği ve bölgesel rekabetin neden olduğu birtakım sorunlara dikkat çekiyor.

   

  Ankara-Moskova hattında Kıbrıs meselesi, sözde Ermeni soykırımına destek, Şangay İşbirliği Örgütü zemini ve Türkiye’nin AB üyeliğinin Rusya tarafındaki algılama biçimini de konu alan rapor son olarak Medvedev’in ziyaretine ilişkin beklentileri sıralıyor. Raporda dikkat çeken tespitler şöyle:

   

  * Türkiye ile Rusya’nın yakınlaşmasında iki ülkenin XXI. yüzyılın başında izlemeye başladıkları dış politikalarının birbirine benzer olması, Ankara ile Moskova’nın Batı tarafından kendilerine atfedilen rolden memnun olmamaları, uluslararası arenadaki gelişmeler ve iki ülke arasında hızla gelişen diplomatik ve ticari münasebetler etkili olmuştur.

   

  * 2009 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi, 40 milyar dolara ulaşmış ve Rusya, Türkiye’nin en büyük ticari ortağı haline gelmiştir. Taraflar bu rakamı en yakın zamanda 100 milyar dolar seviyesine çıkarmayı planlamaktadırlar.

   

  * Rusya’nın kendi projesine (Burgaz-Dedeağaç) rakip olarak gördüğü Samsun-Ceyhan boru hattına petrol vermeyi kabul etmesi, Ankara’nın da Nabucco’nun alternatifi olarak ortaya atılan Güney Akım boru hattının Türkiye’nin karasularından geçmesine yeşil ışık yakması, bundan sonraki süreçte enerji alanında Rusya ile Türkiye’nin rekabetten ziyade işbirliği içerisinde olacaklarına işaret etmektedir.

   

  * Tarafların Mavi Akım-2 hattının inşası, Türkiye’de yer altı depolarının oluşturulması ve Rusların Türkiye’de nükleer santral inşa etmeleri konularında da mutabakat içerisinde olmaları, tarafların enerji alanında birbirlerine olan bağımlılıklarını arttıracaktır.

   

  * Rusya ile Ankara’nın önümüzdeki dönemde işbirliğini artırmak istedikleri bir başka alan da askerî alandır.

   

  * Rusya ile Türkiye; başta İran’ın nükleer politikası olmak üzere uluslar arası arenadaki birçok sorunun barışçıl yollarla çözülmesinden yana tutum izlemekte, uluslar arası arenada birbirlerine karşılıklı destekte bulunmakta, KEİ ve BLACKSEAFOR gibi Karadeniz’de varlık gösteren iki kurum çerçevesinde de birlikte hareket etmeye çalışmaktadırlar.

   

  * Son dönemde gelişen işbirliğine rağmen, taraflar arasında devam eden “algılama sorunu”, PKK konusu, Orta Asya ve Kafkasya’da yaşanan “gizli” rekabet gibi konular Rus-Türk stratejik ortaklığının önündeki en büyük engelleri teşkil etmektedir.

   

  * Vizelerin kaldırılması ile ticarette ruble-lira kullanımına dair çalışmaların yürütülmesi ve Dimitri Medvedev’in Türkiye ziyareti sırasında Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin faaliyete geçecek olması, Türk-Rus ilişkilerini yeni bir boyuta taşıyacaktır. Bütün alanlarda stratejik yönleri belirleyecek ve işbirliği alanlarını oluşturacak bu ortak kuruldan sonraki adımın, çok yönlü stratejik ortaklık olduğunu söylemek mümkündür.

   

  * Türk-Rus ilişkileri, nasıl adlandırılırsa adlandırılsın, bu ilişkilerin her şeyden bağımsız bir şekilde gelişmesi, yani Türk-Rus ilişkilerinin Türkiye-ABD ve Türkiye-AB ilişkilerine bağlı olmaması gerekmektedir.

   

  * Bölgesel ve küresel gelişmeler ile iki ülkenin bu gelişmelere olan bakış açıları, Türkiye ile “Büyük Kuzey Komşu” olarak nitelendirdiği Rusya’yı birbirine yakınlaştırmıştır. “Bavul ticareti” ile başlayan Ankara ile Moskova arasındaki ilişkiler, artık çok yönlü stratejik işbirliği çerçevesinde gelişmektedir. Ancak Türk-Rus ilişkilerinin Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın dile getirdiği “stratejik ortaklık” seviyesine çıkması için tarafların daha fazla mesafe katetmeleri gerekmektedir. Bu açıdan Dimitri Medvedev’in Mayıs ayında gerçekleşecek Türkiye ziyareti sırasında imzalanacak anlaşmalar büyük önem arz etmektedir.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı