Gündem Haberleri

  Yeni AKM ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı tarih verdi

  Hürriyet Haber
  06.11.2017 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Opera binasına dönüştürülecek olan AKM projesi vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) projesinin tanıtımı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapıldı. Peki Yeni AKM ne zaman açılacak?

  Dokuz yıldır kapıları kapalı tutulan AKM’nin kaderi bugün belli oldu. Yıkılarak opera binasına dönüştürülecek olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) projesinin tanıtımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapıldı. Süreçle ilgili paylaşımda bulunan Erdoğan, 'Yeni AKM ne zaman açılacak?' sorusunu da yanıtsız bırakmadı.

  YENİ AKM NE ZAMAN AÇILACAK?

  Atatürk Kültür Merkezi'nin yeni dönemin sembol eserlerinden biri olacağına söyleyen Cumhurbaşkanı, "AKM inşallah 2019 ilk çeyreğinde Murat beyden sözünü aldım; bitireceğiz. Zaten mermerlerine varıncaya kadar her şeyleri geldiler sundular, beraberce bakanımla şu uygundur – şu değildir vesaire şimdiden bütün hazırlıklarını yaptık. Adım adım takip edeceğiz. Çünkü eğer işimize sahip çıkmazsak bunun sonucunu yakalamak da mümkün değildir. Bu bizim için olmazsa olmaz, adeta bir süreç nasıl ki Harbiye Kongre Merkezi’ni 17 ayda yerin dibine girerek bitirdiysek, inşallah bunu da kısa zamanda bitireceğiz." dedi.

  AKM TARİHÇESİ

  Cumhuriyet tarihinin sembol yapılarından biri olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), bundan 48 yıl önce inşa edilmişti. Geçmişte birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Atatürk Kültür Merkezi, 1969 yılında hizmete girdiğinde, dünyanın en büyük dördüncü sanat merkeziydi. AKM, 2008 yılından bu yana kullanılmıyor. Atatürk Kültür Merkezi adı yine 6 Kasım 1971 tarihinde verilmişti. Merkezin daha önceki adı İstanbul Kültür Sarayı'ydı.

   

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı