Gündem Haberleri

  Yener Kaya dosyası yeniden açılıyor

  Hürriyet Haber
  18.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, yurtdışındaki kaçakların yakalanması operasyonunun ardından, faili meçhul kalan dosyaların çözülmesi için harekete geçti. Denizkurdu, ‘‘Faili meçhul dosya kalmasın. Her ipucu ve iddia değerlendirilsin’’ talimatını verirken, İstanbul'da öldürülen ve Yener Kaya dosyası için iki müfettiş görevlendirildi. Bakırköy ve Bağcılar Adliyesi'ne giden müfettişler, Kaya'nın ölümüyle ilgili dosyaları incelemeye aldı.

  Bakanlık tarafından daha önce çıkarılan genelgelerde savcılar faili meçhul olaylar konusunda uyarılmış ve bu konuda dikkatli ve özenli olmaları, ölümle sonuçlanan ve faili meçhul kalan olayların Başsavcı vekilleri tarafından yürütülmesi istenmişti. Adliyelerde ise özel olarak, ‘Faili meçhul savcıları’ görevlendirildi. Ankara Adliyesi'nde üç savcıdan oluşan özel bir ‘Faili meçhul komisyonu’ kuruldu. İzmir'de de aynı şekilde faili meçhul olaylarla ilgili özel savcı görevlendirildi.

  Faili meçhul dosyalarının tasnifi, değerlendirilmesi ve bu soruşturmaların elde edilecek yeni ipuçları ışığında bilgisayardan takibi için özel bir bilgisayar programı hazırlandı. İlk değerlerdirme ve tasnif sonunda, Ankara Adliyesi'nde 60 bin, İzmir Adliyesi'nde ise faili 25 bin faili meçhul dosya bulunduğu belirlendi.

  Devlet güvenlik mahkemelerinde de faili meçhul dosyalarında patlama yaşanıyor. DGM'ler 1997'de 19 bin 662 faili meçhul dosyasını inceledi. Dosyaların bekleme süreleri 3 yıl 9 aya ulaştı. Konya DGM'de dosyaların bekleme süresi 54 yılla ilk sırada bulunurken, 101 dosya zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırıldı. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, 1997 yılına bir önceki yıldan 14 bin 923 faili meçhul dosya devretti. Yıl içinde oluşan yeni dosyalarla birlikte, faili meçhul dosyaların DGM'lerdeki toplam işe oranı yüzde 65'e ulaştı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı