GeriGündem Yemen'de ilgiyle izleniyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yemen'de ilgiyle izleniyor

Yemen'de ilgiyle izleniyor
refid:17741896 ilişkili resim dosyası

“Kurtlar Vadisi” dizisi, birçok Arap ülkesinde olduğu gibi Yemen'de de ilgiyle izleniyor.

Dubai kanalı tarafından seslendirilerek birçok Ortadoğu ülkesinde yayımlanan dizi, aylardan beri halk ayaklanmasıyla dünyanın gündeminden düşmeyen Yemen'de en çok izlenen ve konuşulan dizilerden biri oldu.         
 
Başkent Sana'nın hemen hemen her caddesinde dizinin kahramanlarının fotoğraflarını taşıyan tabelalarla karşılaşmak mümkün. Arapçaya “Vadi-ül Diyab” diye tercüme edilen dizinin başrol oyuncusu Necati Şaşmaz'ın “Polat Alemdar” karakteri özellikle berber, internet kafe ve giyim mağazalarının tabelalarında boy gösteriyor. “Polat Alemdar”, Arapça dublajında “Murad Alemdar” adıyla, dizinin diğer kahramanları “Abdülhey” ve “Memati” ile birlikte tabelalarda yer alıyor.
Tarihi “Bab-ül Yemen” çarşısının dar sokaklarında yer alan giyim mağazasının tabelasına bu karakterleri yerleştiren Emin El Afif, diziyi ilgiyle izlediğini anlattı. El Afif, “Murad Alemdar benim kahramanım. Bizim diziye olan muhabbetimiz Türkiye'ye olan muhabbetimizden geliyor. Ayrıca dizide işlenen konular bizler için gerçekten çok yeni. Özellikle son filmdeki Filistin vurgusu ve dizinin birçok bölümünde geçen Amerika ve İsrail'e karşı başarılı sahne ve senaryolar bizi sevindiriyor. Çünkü bugüne kadar biz hep Batılıların kahramanlık öykülerini izledik, oysa bu dizi içimizden birilerinin de Batıya karşı kahramanlık yapabileceğini gösteriyor” diye konuştu.

Dizi karakterleri sadece tabelalarda sınırlı kalmamış, aynı zamanda erkek giyiminde marka olmuş durumda. Özellikle ceket ve kot pantolon markaları olarak dikkat çeken “Murad Alemdar” ismine en çok gençler rağbet ediyor. Dizinin sevilen müzikleri birçok Yemenli'nin cep telefonunda melodi olarak kullanılıyor. Telefonunu açarak bu müzikleri dinleten El Afif, ayrıca öğle molalarında beğendiği bölümleri bilgisayarında defalarca izlediğini söyledi.

Şehrin en işlek caddelerinden Hadde'de CD dükkanı olan Faris El Ensi, dizinin bölümlerinin en çok satılanlar arasında yer aldığını söyledi. El Ensi, “Kurtlar Vadisi'nin birçok Arapça dublajlı bölümü mevcut. Alt yazılı bölümler de var. Dizinin bugüne kadar yayımlanan tüm bölümleri dükkanımızda bulunuyor ve insanlar izledikçe yeni bölümlerin olup olmadığını soruyor” dedi.

Yemen'de sadece “Kurtlar Vadisi” ilgiyle izlenmiyor. Yine Arapça dublajlı olarak yayımlanan “Gümüş” dizisi, “Nur-u Müennes” adıyla aylarca Ortadoğu ülkelerinde gündem olmuştu. Dizinin baş rol oyuncusu Kıvanç Tatlıtuğ'un (Müennes) Sana caddelerinde fotoğraflarıyla karşılaşmak mümkün. Türk Hava Yolları Yemen bürosu da Kıvanç'ı reklam tabelalarında kullanıyor.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle