Gündem Haberleri

  Yemen'de anlaşma Arap saçına döndü

  Hürriyet Planet
  19.05.2011 - 12:08 | Son Güncelleme:

  Yemen'de haftalardır istifa etmesi taleplerine direnen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevi devretmesini öngören anlaşma, son anda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle suya düştü.

  Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) Yemen'deki krizi sona erdirmek için hazırladığı ve ABD'nin desteklediği siyasi geçiş planının dün imzalanması beklenirken, muhalefet adına imzayı kimin atacağıyla ilgili anlaşmazlık nedeniyle anlaşma sonuçsuz kaldı.

  Anlaşma için Yemen'e giden KİK temsilcisi Abdüllatif el Zayani'nin anlaşmayı imzalamadan ülkeden ayrıldığı bildirildi.

  Yemen hükümetinden bir sözcü, anlaşma için hala umut olduğunu, ancak görüşmelerin ne zaman başlayacağını bilmediğini söyledi.

  Muhalefet ise, anlaşmanın başarısızlığından Ali Abdullah Salih'i sorumlu tuttu. Muhalefet lideri Yasin Said Numan, Devlet Başkanı'nın barış planını imzalamayı reddederek, KİK'in girişimini sekteye uğrattığını belirtti.

  Sosyalist Parti lideri Numan, ülkede şiddetin tırmanmasından endişe duyduğunu söyledi ve "Devlet Başkanı iktidarda kalabilmek için tüm yollara başvurmaya hazır gibi" dedi.

  Plan, Salih'in bir ay içinde görevini bırakmasını, kendisine dokunulmazlık verilmesini, iki ay içinde devlet başkanlığı seçimi yapılmasını ve referanduma sunulmak üzere yeni bir anayasanın hazırlanmasını öngörüyordu.

  Ülkenin 32 yıllık Devlet Başkanı Salih, onlarca kişinin öldüğü iktidar karşıtı gösterilere ve yönetim içindeki desteğini kaybetmesine rağmen istifa etmemekte ısrar ediyor.

  Salih'in hemen istifa etmesini isteyen Yemenli göstericiler ise, yeni gösteriler için çağrı yaptı.

  Bazı göstericiler, KİK planının "bir oyalama taktiği" olarak nitelendiriyor ve Salih'in bu plana uymayacağını savunuyor.

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı