GeriGündem Yemen rahat bir nefes aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yemen rahat bir nefes aldı

Yemen rahat bir nefes aldı
refid:17899666 ilişkili resim dosyası

Son bir haftada yaşanan çatışmalarda en az 115 kişinin hayatını kaybettiği Yemen’de güvenlik güçleriyle Haşid aşireti arasında geçici bir ateşkes sağlandı.

Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı güvenlik güçleriyle bir aşiret üyeleri arasındaki çatışmalar, Yemen’i neredeyse iç savaşın eşiğine getirmişti.

 

En az 115 kişinin öldüğü çatışmalar dolayısıyla binlerce kişi başkent Sana’dan kaçarken, El Kaide’nin çok güçlü olduğu Yemen’de yaşanacak kaosun Suudi Arabistan’a da sıçrayabileceği endişesi ortaya çıktı.

 

Aşiret kaynakları ve Sana sakinleri, kabul edilen geçici ateşkesin ardından, şehrin kuzeyindeki Hasaba mahallesinde yeni çatışmalar yaşanmadığını belirtti. Bir hükümet yetkilisi Reuters’a yaptığı açıklamada, “Arabuluculuk girişimleri bu öğleden sonra devam edecek” dedi.

 

Salih’in güvenlik güçleriyle, Sadık el Ahmer liderliğindeki güçlü Haşid aşiretini karşı karşıya getiren son çatışmalar, Ocak ayında demokrasi yanlısı Yemenlilerin ayaklanması ve Cumhurbaşkanı Salih’in iktidarı terk etmeyi reddetmesiyle alevlenen dönemin en kanlı olayı oldu.

 

ABD merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu’nun dün yayımladığı bir “çatışma riski alarmı” notunda, kapsamlı bir ateşkese ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

 

Raporda, “Hem tansiyonun daha fazla yükselmesini hem de can kaybını önlemek için her iki tarafın da en kısa sürede ateşkesi kabul etmesi gereklidir” denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle