GeriGündem Yemek fişleriyle kitap alıyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yemek fişleriyle kitap alıyorlar

Ekonomik kriz, kitap satıcılarını ilginç çareler bulmaya yönlendiriyor. TÜYAP Kitap Fuarı'na katılan yayınevlerinden biri olan Çiviyazıları, bu yıl kredi kartıyla satışın yanında işyerlerinde çalışanlara verilen ‘‘Ticket’’ ve ‘‘Sodexho Pass’’ fişleriyle de kitap satmaya başlayınca büyük ilgi gördü. Fuarı gezen kitapseverler yemekten kıstıkları parayla kitap alıyorlar.

BU yılki TÜYAP Kitap Fuarı'nda Çiviyazıları Yayınevi'nin yaptığı bir uygulama hem şaşkınlık, hem memnuniyet yarattı. Yemek fişleriyle günlük 100 milyonluk satış yaptıklarını söyleyen yayınevi yetkilileri gördükleri ilgiden hayli memnun. Çiviyazıları'nın sahibi Özcan Sapan, yemek fişlerinin her yerde kullanıldığını gözlemledikleri için bu yıl fişle de satış yapmayı düşündüklerini, ancak böylesine bir ilgiyi beklemediklerini belirtti.

AZ YEMEK ÇOK KİTAP

Yemek fişiyle kitap satışı için ‘‘Az yemek çok kitap’’ diye bir de slogan bulan yayınevi yöneticileri, insanların yemeklerinden kısarak kitap almalarının oldukça sevindirici olduğunu söylediler. Yayınevi yöneticileri, başta böylesine ilgi görmeyeceğini düşünüp fişleri yayınevinde kullanmayı, öğlen yemeklerini en azından bu şekilde karşılamayı düşünmüşler. Ama şimdi günlük hasılatın büyük bir bölümü bu şekilde olunca, şirkete götürüp paraya dönüştürmek zorunda kalacaklarını bildiriyorlar. Çiviyazıları'nın sahibi yayıncı Özcan Sapan, uyguladıkları yöntemin önce okurları çok şaşırttığını, ancak sonra biletle kitap alabilmekten mutluluk duyduklarını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Bizim yemek fişleriyle satış yaptığımızı duyan şirket yetkilileri, gelerek durumu yerinde incelediler ve bu da onlara yeni fikirler verdi. Önümüzdeki sene bütün yayınevlerini bu şekilde satış yapmak için teşvik edeceklerini söylediler.’’

DAHA ÇOK İNDİRİM

Ticket ve Sodexho Pass ile kitap alan okura kitap satan yayınevi çok daha fazla indirim de yapmış oluyor. Fuar için kitap satışlarında yüzde 30 bir indirim yapan yayınevi, aldığı yemek fişinden de şirkete yüzde 7 oranında komisyon vermek zorunda. Durum böyle olunca yemek fişiyle sattığı her kitaba yüzde 37 indirim yapmış oluyor. Bu yıl 20'ncisi düzenlenen TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'na katılan okurlar, krize rağmen kitap almaktan vazgeçmiyorlar. Yemek fişleriyle bile kitap almaları bunun en açık göstergesi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle