Gündem Haberleri

  Yeltsin 75. yaş gününü kutladı

  A.A.
  31.01.2006 - 14:02 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın ilk Sovyet sonrası devlet başkanı, eski Moskova Komünist Parti şefi Boris Yeltsin, bugün 75. doğum gününü kutluyor.

  Eski günlerinin aksine görkemli yaş günü kutlama programları hazırlanmayan Yeltsin'in yönetim dönemi, birçok Rus için siyasi istikrarsızlık ve ekonomik zorluklar anlamına geliyor. Yuri Levada Kamuoyu Araştırma Kurumu'nun geçen yıl yayınladığı bir araştırmaya katılanların yüzde 70'i, Yeltsin yönetiminin ülkeye iyilikten çok kötülük getirdiğine inanıyor.

  Bu, Yeltsin zamanında kazanılan siyasi özgürlükleri gölgeleyen bir durum olarak görülüyor. Yeltsin zamanında Başbakan Yardımcısı olan 1990'ların önde gelen reformcularından Boris Nemtsov, bu durumu “Yeltsin, özgürlük ve demokrasi, ama aynı zamanda yoksulluk demekti. Putin zamanındaysa demokrasi veya özgürlük yok, fakat insanlar zenginleşiyor” diye özetliyor.

  Yeltsin, 31 Aralık 1999'da aniden istifa edip yerine Vladimir Putin'i atadıktan sonra kendisi ve ailesine yasal dokunulmazlık hakkı tanınmıştı. O tarihten itibaren pek göz önüne çıkmayan Yeltsin, Putin'in uygulamalarını eleştirmeme konusunda da dikkatli davranıyor.

  Ancak Eylül 2004'de Beslan'da bir okulun Çeçen militanlar tarafından ele getirilmesinin yarattığı trajediden sonra liberal Moscow News (Moskova Haberleri) dergisine verdiği demeçte, ”özgürlüklerin boğulması ve demokrasinin kısıtlanmasının teröristlerin zaferi olduğunu” söylemiş ve “sadece demokratik bir ülke terörizme karşı başarıyla direnebilir ve dünyanın bütün uygar ülkeleriyle omuz omuza dayanışmaya güvenebilir” demişti.

  PUTİN'İN MESAJI

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 75 yaşına basan selefi Yeltsin'e, Sovyetlerin yıkılmasını izleyen karmaşa arasında Rusya'yı demokrasi yoluna soktuğu için teşekkür etti. Putin, bugün düzenlediği yıllık basın toplantısında, Yeltsin'in Rusya'yı yönettiği dönemde Rus halkının en önemli şeyi elde ettiğini; bunun da özgürlük olduğunu ifade etti.
  Vladimir Putin, “Bu, Boris Nikolayeviç Yeltsin'in büyük tarihi başarısıdır” dedi. Rusya'nın dramatik yıllardan geçtiğini belirten Putin, Rus halkının bu yıllarda büyük kayıpları olduğunu kaydederek, “Yeltsin'in yerinde olsaydın ne yapardım bilmiyorum” diye konuştu.

  DEMOKRASİYE KATKISI TARTIŞMALI

  Yeltsin'in en bilinen anı, Ağustos 1991'de ordunun zamanın devlet başkanı Mihail Gorbaçov'u devirmek için yaptığı darbeye karşı Rusya Parlamentosu Beyaz Ev'in önünde toplanan halkın arasında tankların üstüne çıkıp halka hitap ettiği andı.

  Yeltsin zamanında büyük siyasi güç ve etki kazanan ama Putin'le anlaşmazlığa düştükten sonra Londra'ya kaçarak gönüllü bir sürgün dönemine giren Rusya'nın büyük yeni-zenginlerinden Boris Berezovski ise Yeltsin'in açıkça konuşarak hayatta kalma mücadelesi veren demokratik güçlere yardımcı olabileceğini belirtti.

  Berezovski, Londra'dan telefonla AP'ye yaptığı açıklamada, “Boris Yeltsin Rusya'da demokratik devrimi başlattı ve yönetti ve milyonlarca insan ona inandı. Kendisinin korkak olma hakkı yok” dedi. Ama liberal muhalefet partisi Yabloko'nun lideri Grigori Yavlinski AP'ye yaptığı açıklamada, Yeltsin'in “demokratik reformları gözden düşürdüğünü” söyledi.

  Yavlinski, “birçok Rus demokrasiyi onun yüzünden reddetti. Çünkü demokrasinin Yetlsin'le eşanlamlı olduğunu düşündüler” dedi.

  YENİ MİLYARDERLER SINIFI

  Berezovski, Rusların Yeltsin dönemiyle özdeşleştirdikleri nefret edilen oligarklar sınıfının en açık temsilcilerinden biri.
  Ruslar, büyük enerji ve maden kaynaklarını yönetimle içeriden bağlantıları olan bir avuç kişiye inanılmaz küçük fiyatlarla satılmasıyla gerçekleştirilen 1990'ların skandallarla yüklü özelleştirmelerini acıyla hatırlıyor. Bu özelleştirmeler, nüfusun geri kalanı yoksulluğa gömülürken bir milyarderler sınıfı yaratmıştı.

  Bunun yarattığı nefret sonucu, bir zamanların en zengin Rusu, petrol devi Yukos'un eski patronu Mihail Hadarkovski, vergi kaçırmak ve yolsuzluk suçundan Sibirya'da bir kampta 8 yıl hapis cezasına çarptırılmasını Rusların çoğunluğu büyük memnunlukla karşılamıştı.

  Yeltsin, aynı zamanda ağır sağlık sorunları ve alkolizm nedeniyle de büyük itibar kaybetmişti. Emekliliğinde çok az göz önüne çıkan Yeltsin, yaş günü nedeniyle bugün yayınlanmak üzere bir röportaj yaptı.
  Yeltsin, röportajın pazar günü kısa bir bölümünde, sağlığına yeniden kavuşmuş görünüyor. Yeltsin, geçen yıl İtalya'da tatilde iken düşüp kalçasını kırdığı için ameliyat olmuştu.

  Yeltsin, 1 Şubat 1931'de Rusya'nın Ural Dağları'ndaki Sverdlovsk bölgesinin Butka köyünde dünyaya geldi. Babası anti sovyet çalışmalar yaptığı gerekçesiyle Gulag toplama kamplarında 3 yıl hapis yattı.
  12 Haziran 1991'de yapılan ilk Rusya Federasyonu devlet başkanlığı seçimi kazanarak geldiği Rusya Devlet Başkanlığı'ndan 31 Aralık 1999'da kendi isteğiyle ayrıldı. Yeltsin, evli ve iki kızı var.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı