Gündem Haberleri

  Yeldeğirmenleri ile savaşacaklar!

  Hürriyet Haber
  30.04.2004 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Avrupa’nın ilk Türkçe-Almanca mizah dergisi Don Quichotte, yayın hayatına başladı. Dergi, 16 rengarenk sayfasıyla, şimdilik yerel basın organlarının desteğiyle Almanya’nın her köşesine ulaşmaya çalışıyor. Don Quichotte, daha sonra 2 Euro fiyatla satışa sunulacak. Derginin yüklendiği en büyük misyon ise, Avrupa’da alışılagelmiş Türk imajını değiştirmek.

  Derginin ilk sayısı, Türk-Alman Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir toplantıda karikatürist  Erdoğan Karayel tarafından tanıtıldı.

  “Don Quichotte ile iletişimin en iyi yolu olan gülmece aracılığıyla,  yeni bir mizah ufku açmayı amaçladıklarını" söyleyen Karayel, "Küçülen dünyada internetin de sağladığı  olanaklarla, değişik ülke mizahlarını  kaynaştırdık. Bu sayede daha şimdiden, yanyana gelmesi imkansız birçok çizeri aynı sayfalarda biraraya getirmiş bulunuyoruz” dedi.

  Tanışmanın ve kaynaşmanın en doğru yolu iletişimse, iletişimin de en güzel şekli “Gülen Düşünce”dir diyen Karayel, sözlerine şöyle devam etti: "Dergimizin en önemli özelliklerinden biri de, iki dilli olması. Don Quichotte ile, Almanları ve burada doğup büyüyen, Almancası Türkçesinden cok daha iyi olan yeni kuşak gençligi hem okur, hem de yazar-çizer olarak kazanmayı düşlüyoruz. En büyük hedefimiz, sınırları kaldırarak, dünya mizahçıları  arasında bir köprü oluşturmaktır. “

  OĞUZ ARAL'A  55'NCİ YIL ARMAĞANI

  Konuşmasının devamında büyük karikatür ustası Oğuz Aral’ın 55'nci sanat yılında Don Quichotte’u ona armağan ettiklerini söyleyen Karayel; Semih Balcıoğlu, Nezih Danyal, Bülent Arabacıoğlu’ndan Tan Oral’a birçok karikatür ustasının karşılık  beklemeden çizdikleri karikatürlerle bu girişimi desteklediklerini ve bu anlamlı katkılardan cok duygulandığını dile getirdi.

  Yayın kurulunu; Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan Erdoğan Karayel, Hayati Boyacıoğlu, Mehmet Ünal, Yakup Karahan ve Siyami Yozgat’ın oluşturduğu Don Quichotte, daha önce Almanya’da yayınlanan GülüGülü ve Hallo; Hollanda’da yayınlanan Vreemd dergilerinin yayın hayatına son vermelerinden sonra şu anda Avrupa’da yaşayan göçmen toplumun cıkardığı tek Türkçe-Almanca mizah dergisi olma özelliğini taşıyor.

  İlgilenenler için:
  www.donquichotte.biz


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı