Gündem Haberleri

  Yedincilik bizim için iyi sonuç

  (a.a.)
  25.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  53. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Believe'nin seslendirdiği 'Dima Bilan' şarkısıyla 272 puan alan Rusya 1'inci oldu. Mor ve Ötesi'nin 'Deli'siyle Türkiye 7'nciliği elde etti. Türkiye'ye Azerbaycan 12 tam puan verdi.

  İşte Mor ve Ötesi'nin sahne görüntüleri

  53. Eurovision Şarkı Yarışmasında  Türkiye'yi temsil eden Mor ve Ötesi grubunun gitaristi Kerem Özyeğen,  yarışmayı 7. olarak bitirmelerini "kendileri için çok iyi bir sonuç"  olarak nitelendirdi.
           Özyeğen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yarışmada komşu ülkelerin  birbirini kollaması eminim ki etkili oldu, ama yine de biz birçok insana  ulaştık ve kendi dilimizde iyi müzik yapmaya çalışan bir grubun bu  renkli cümbüş içinde başarılı olduğunu gösterdik" diye konuştu.
           En çok dikkat çekenin Türkiye'ye 8 puan veren İngiltere olduğunu  belirten Özyeğen, Rus sanatçı Dima Bilan'ın birinci olması konusuyla  ilgili olarak, bunu "doğru bir sonuç" olarak görmediğini kaydederek,  sözlerini şöyle sürdürdü:
           "Gerçek şu ki, Eurovision'da en sevilmeyen karakter olarak görülüyordu,  ama Rusların Dünya Paten Şampiyonu Evgeni Pluşenko'yu Dima'nın basın  toplantısına getirmeleri ve maddi açıdan büyük propaganda ve promosyon  yapmaları muhakkak Rusya'nın lehine oynadı. Bu akıllı bir girişimdi, ama  benim için 1 numara değil. Bence 1 numara olması gereken ülke Ukrayna  veya Yunanistan'dı ve öyle de gözüküyordu."
           "Yarışmayı 7. olarak bitirmemiz bizim için çok iyi  bir sonuç" diyen Özyeğen, beklemedikleri yerlerden Türkiye'ye puanlar  geldiğini ifade ederek, "Ancak Gürcistan ve Yunanistan'dan, promosyon  turu yaptığımız ülkelerden puan gelmemesi beni biraz şaşırttı" dedi.  Yarışmanın başında beklediklerinden daha iyi puan topladıklarını, ancak  sonuna doğru gelen puanların azaldığını belirten Özyeğen,  "Eurovision benim için en güzel olaylardan biri. Burada geçirdiğimiz en  güzel tecrübelerden biri, diğer ülkelerden müzisyenler, sahne işçileri  ve sanatçılarla bir araya gelmek ve deneyimi paylaşmak. Aslında farklı  müzik türlerinin de ortak noktalarda nasıl buluşabildiğini gördük. Ön  yargıların aşılması konusunda iletişimin ne kadar önemli bir faktör  olduğunu da fark ettik" dedi.
         
           -DELEGASYON BAŞKANI KÜRŞAD ÖZKÖK-
         
           Eurovision Şarkı Yarışmasına Türkiye'den katılan heyetin başkanı Kürşat  Özkök de, sıralamada ilk 7 ülke arasında yer alan Türkiye'nin, ev sahibi  Sırbistan'ın yanı sıra kendi dilinde şarkı söyleyen tek ülke olduğunu  hatırlattı. Özkök, "Bu anlamda biz kendimizi başarılı olarak  görüyoruz" dedi.
           Grubun yabancı dil bilen, Türk kültürünü özümsemiş insanlardan  oluştuğunu kaydeden Özkök, gerek ciddiyeti, gerekse ülkemizi temsil  etmelerinin TRT adına gurur verici olduğunu ifade etti.
           Birçok Türk taraftarın desteğinin kendilerini gururlandırdığını belirten  Özkök, Dima'nın birinci olması konusunda ise "Rusya'nın etrafındaki  Rusça konuşan ülkeler puanlamada etkili oldu. Bana göre favori Rusya  değildi. Ama şunu unutmayalım ki 43 ülke arasında 7. olduk, ancak Türk  insanını bu da mutlu etmiyor. Türkler ve Türkiye artık her konuda  birincilik istiyor. Yunanistan ve Ermenistan'dan puan bekliyorduk.  Ermenistan'a 2 yıldır puan veriyoruz, ama bize hiç destek çıkmamaları  tuhafımıza gitti" diye konuştu.
         
           -HARUN TEKİN VE BURAK GÜVEN-

         
           "Deli" adlı şarkıyı seslendiren grubun vokalisti ve gitaristi Harun  Tekin ile davulcusu Burak Güven ise, "Türkiye'ye iyi hisle döndüklerini"  söylediler.
           Bu Eurovision'un yorucu geçtiğini kaydeden Tekin ve Güven, "Kaliteli  müzik ve şarkı getirdik. Mutluyuz, büyük tecrübe sahibi olduk.  Önümüzdeki yıl Eurovision'a katılacak sanatçılara kolay gelsin" dediler.
           Yarışmada Rusya 272 puanla birinci olurken, onu 230 puanla Ukrayna ve  218 puanla Yunanistan izledi.
           Diğer ülkelerin aldığı puanlar ise şöyle:
           Ermenistan 199, Norveç 182, Sırbistan 160, Türkiye 138, Azerbaycan 132,  İsrail 124, Bosna-Hersek 110, Gürcistan 83, Letonya 83, Portekiz 69,  İzlanda 64, Danimarka 60, İspanya 55, Arnavutluk 55, İsveç 47, Fransa  47, Romanya 45, Hırvatistan 44, Finlandiya 35, Almanya 14, Polonya 14,  İngiltere 14.
           Türkiye'ye Azerbaycan 12, Almanya 12, Belçika 10, Arnavutluk 10,  Hollanda 10, Bosna-Hersek 8, Romanya 8 ve İngiltere 8 puan verdi.
           Önümüzdeki yıl Rusya'da yapılacak Eurovision Şarkı Yarışmasının iki yarı  final ve bir finalle sonuçlanması bekleniyor. Türkiye önümüzdeki yıl  yine yarı finalde yarışacak.
           Avrupa Yayın Birliğinin (EBU) yeni puanlama sisteminde yarı finalde  yüksek puan toplayabilecek ülkenin o ülkelerle aynı grupta olması bu yıl  olduğu gibi engellenecek. Önümüzdeki yıl EBU'ya en çok para yatırımı  yapan İngiltere, Fransa, İspanya ve Almanya ile Belgrad'daki yarışmayı  kazanan Rusya doğrudan finalde yarışacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı