GeriGündem Yedek astsubay nedir? Maaşları ne kadar?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yedek astsubay nedir? Maaşları ne kadar?

Yedek astsubay nedir? Maaşları ne kadar?

Yedek astsubaylık, maaş ve şartları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı son açıklamanın ardından merak konusu oldu. Askerlik sistemi içerisine yeni dahil edilecek olan yedek astsubaylık, 2 yıllık üniversite mezunlarını kapsayacak. İhtiyaca göre belirlenecek olan bu sınıfta yedek astsubaylar 12 ay boyunca görev alacak ve 10 ay boyunca maaş alacak.

Yedek astsubaylar eğitim görecekleri 2 aylık süreçte ise harçlık alacaklar. Göreve başladıkları ay itibariyle ise maaş almaya hak kazanacaklar. Peki, yedek astsubay nedir ve görev alanları nelerdir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

YEDEK ASTSUBAY NEDİR? MAAŞLARI NE KADAR?

Astsubay: Hususi kanununa göre Silahlı Kuvvetlere katılan astsubay çavuştan astsubay kıdemli başçavuşa kadar rütbeyi haiz olan askerdir.

Yedek astsubayların görevleri, yetkileri ve maaşları hakkında henüz resmi bilgi yer almıyor. 

ASTSUBAYLARIN HAKLARI NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan yedek astsubayların görev ve hakları konusunda henüz bir gelişme yer almazken, görevlerine devam eden mevcut astsubayların bazı hakları şu şekilde sıralanabilir;

*Nöbetçi ve vazifeli olmayan veya kendisine ayrıca hususi bir vazife verilmeyen subay, askeri memur ve astsubaylar günlük mesai veya eğitimin bitiminde vazife mahallinden ayrılabilirler.

*Subay, askeri memur ve astsubaylar vazife dışında sivil elbise giyebilirler. Sivil elbise ile vazife yerine giriş ve çıkışlar talimatnamede düzenlenir.

*Subay ve astsubaylar hizmet dışında da resmi veya sivil elbise ile zati tabancalarını göze görünmeyecek şekilde taşıyabilirler.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YEDEK ASTSUBAYLIK İÇİN NE DEMİŞTİ?

Yeni askerlik sistemini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni askerlik sistemi için şu ifadeleri kullanmıştı;

"2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları için ise yine, burada yeni bir adım atıyoruz, ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz.

Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere 2 aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle