GeriGündem ÖSYM hatırlattı: YDS sonuçları bugün açıklanacak... Saat kaçta?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÖSYM hatırlattı: YDS sonuçları bugün açıklanacak... Saat kaçta?

ÖSYM hatırlattı: YDS sonuçları bugün açıklanacak... Saat kaçta?

9 Eylül Pazar günü yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2018-YDS) sonuçları için nefesler tutuldu. ÖSYM'nin 2019 takvimine göre YDS Sonbahar Dönemi değerlendirilme işlemlerinin sonucu bugün erişime açılacak. Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden değerlendiriliyor. Peki, YDS sonuçları saat kaçta açıklanacak?

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonbahar dönemi sınav sonuçları için geri sayım başladı. ÖSYM, 9 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen YDS’nin sonuçları için net tarih vermişti. Peki, YDS sonuçları açıklandı mı? Saat kaçta açıklanacak?

ÖSYM'nin internet sitesinde günler öncesinden yaptığı duyuruya göre, 2018-YDS Sonbahar Dönemi sınavının sonuçları bugün erişime açılacak. 9 Eylül'deki sınava giren adaylar, giriş belgelerini ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebilecekler ancak henüz saatle ilgili bir açıklama yapılmadı

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda okuyucu yardımı alan görme engelli adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmuştu.

SONUÇLAR AÇIKLANDI, SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESPİT SINAVI KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?

ÖSYM’nin aldığı karar uyarınca Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçları kurumların kendi mevzuatındaki geçerlilik süresi olacak. Bu konuda 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesinde (Değişik: 20/3/1997 - KHK - 570/15 md.) “…Bu madde uyarınca yapılan sınavlar beş yıl süreyle geçerli olacak. Bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş sayılacak, seviyeleri (C) düzeyinde olanların yabancı dil tazminatları kesilecek. Bu madde uyarınca yapılan sınavlara diğer mevzuatla yapılan atıflara ilişkin olarak da bu fıkra hükmü geçerlidir” hükmü yer almaktadır.

YDS/3 BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

Bir yandan da 2018 YDS/3 başvuruları devam ediyor. Adaylar, başvurularını 10 Ekim'e kadar yapabilecek. Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra başvuru süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacak.

Adayların başvuru sürecinde 2018-YDS/3 Kılavuzu'nun incelemeleri gerekiyor.

YDS KAÇ KEZ YAPILIYOR?

 Yılda iki kez yapılan YDS sayısı bu yıl üçe çıkarıldı. Daha önce yapılan açıklamada "YDS'yi 2019'da dörde çıkartmayı hedefliyoruz. Diğer sınav türleri için de sınav takvimimizin elverdiği ölçüde bunu yapabilmeyi hedefliyoruz. Böylece adaylar bir şekilde önceki sınavları kaçırmışlarsa veya yeni bir skora ihtiyaç duyduklarında uzun süre beklemek zorunda kalmayacaklar." ifadeler kullanılmıştı. 

 

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle