GeriGündem YDS Sonbahar sınavı ne zaman yapılacak? YDS başvurusu ne zaman?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YDS Sonbahar sınavı ne zaman yapılacak? YDS başvurusu ne zaman?

YDS Sonbahar sınavı ne zaman yapılacak? YDS başvurusu ne zaman?

Merakla beklenen YDS sınavının bu yıl düzenlenecek olan 2. etabının hangi tarihte olduğuna yönelik araştırmalar hız kazandı. Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personeli ve yüksek lisans öğrencisi adayları gibi çok sayıda vatandaşın başvuru yapmak için gün saydığı 2018 Sonbahar YDS'ye sayılı günler kaldı. Peki, 2018 YDS sınavı ne zaman yapılacak? YDS Sonbahar Dönemi başvuruları ne zaman başlayacak?

Yılda iki kez düzenlenen ve Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) organize ettiği, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nın (YDS) sonbahar etabı için geri sayım başladı. Bu yıl ilk kez 1 Nisan'da düzenlenen YDS'nin ardından ikinci sınavın ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. İşte, 2018 YDS Sonbahar Dönemi sınavı hakkında merak edilenler...

YDS SONBAHAR SINAVI NE ZAMAN?

On binlerce kişinin başvuru yapmayı planladığı 2018 YDS Sonbahar Dönemi sınavının ne zaman yapılacağı ve başvuruların ne zaman başlayacağı sınava katılım sağlayacak vatandaşlar tarafından araştırılıyor. İşte, 2018 Sonbahar YDS hakkında merak edilen tüm detaylar...

2018 YDS Sonbahar Dönemi sınavı 9 Eylül 2018 tarihinde yapılacak. Başvurular ise 18 Temmuz 2018 – 26 Temmuz 2018 tarihleri arasında ÖSYM AİS sistemi ve ÖSYM sınav başvuru merkezleri aracılığıyla yapılacak. Bu sınavın sonuçlarının da 4 Ekim 2018 tarihinde açıklanması bekleniyor.

Adaylar sınav sonuçlarını açıklandığı zaman, T.C. Kimlik Numaralarını ve şifrelerini kullanarak ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek. Başvurular başlandığından sınav ücreti ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırılır. Ayrıca bankaya giderek veya internet bankacılığı yoluyla da sınav ücreti yatırılabilir.

YDS NEDİR?

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesi ve 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” uyarınca Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS),  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından uygulanmaktadır. YDS İlkbahar ve Sonbahar Dönemi olmak üzere senede iki defa yapılır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle