GeriGündem Yazık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yazık

Palandöken'i işte böyle mahvediyorlar

Dünyanın sayılı kayak pistlerinden olan Palandöken, vurdumduymazlık ve bilgisizlik sonucu çöplüğe dönüyor. Bayramda Palandöken'e akın eden mangalcılar yüzünden her taraf naylon poşet, yemek artığı ve şişeyle doldu. Çuval içine girip kayak yapanlar ise güzelim pistleri mahvetti.

RAMAZAN Bayramı ve yılbaşı tatili kayak merkezlerine yaradı. Yüzde yüze varan doluluk oranıyla bu yıl en kalabalık kış sezonuna merhaba diyen Palandöken kış sporları merkezi, günübirlik tatilcilerle birlikte 10 bin kişiye ev sahipliği yaptı. Ancak, çevrenin kirlenmesi, mahvedilmesi pahasına! Türkiye'nin dört bir tarafından Palandöken'e akın eden ve gönüllerince eğlenen vatandaşlar, piknik yaptı, en uzunu 12 kilometre olmak üzere 30 ayrı pistte kayak yapmanın zevkini çıkardı. Aynı anda 4 bin kişinin kayak yaptığı dünyanın önde gelen kayak merkezlerinden Palandöken'de genç aşıklar ise karlar üzerine uzanıp etrafı izlemeyi tercih etti. Palandöken'deki Polat Renaısansce, Dedeman, Tourınn Palan ve Kardelen otelleri ile Beden Terbiyesi, Kayak Kulübü, Kızalay'a ait tesisler ile yatak kapasitesinin 2 bini bulduğunu belirten yetkililer, Palandöken'e çevre illerden günü birlik binlerce kişinin akın ettiğini söylediler. Palandöken'deki otellerde doluluk oranının yüzde yüze ulaştığını vurgulayan Dedeman Oteli Genel Müdürü Gündüz Yeşil, bayram öncesi yağan karın Palandöken'e ilgiyi artırdığını belirtti. Gürbüz Yeşil, ‘‘Geçtiğimiz sezon Palandöken'de kar sorunu vardı. Bu yüzden ziyaretci sayısı oldukca azdı. Ancak bu yıl erken yağan kar, turizmcileri oldukca hoşnut etti’’ diye konuştu.

SONRASI FELAKET

Buraya kadarı, işin güzel yanı. Geri kalanı ise tam bir rezalet, görmemişlik ve vurdumduymazlık örneği: Karlara atılmış çöpler, yemek artıkları, kömür atıkları, pet şişeler... Ramazan Bayramı'nın üç günü Palandökeni ziyaret edenlerin sayısı 10 bini bulurken, Çevre İl Müdürü Haluk Nakipoğlu, mangalcıların çevre kirliliğine yolaçtığını söyledi. Kış Sporları Merkezi'ne gelen günü birlikçilerin yolaçtığı kirliliğin önüne geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınacağını vurgulayan Nakipoğlu, ‘‘Tüm uyarılamıza rağmen, yakılan mangalın külü, çöpler, yemek artıkları, şişeler, poşetler ortada bırakılıyor. Konuyu çevre il kurulunda gündeme getireceğiz’’ diye konuştu.

Ne pist kalıyor ne temiz bir çevre

Palandöken, Avrupa'nın belki de en güzel karına ve en uzun pistlerine sahip... Kış turizmine gönül vermişlerin en gözde mekanlarından biri. Ancak günübirlik tatilcilerin mangal aşkı, bu gözde mekanı bayram süresince bir çöplüğe çevirmiş durumda. Çoluk çocuk doluştukları minibüslerinin, otomobillerinin önünde mangallarını yakan günübirlikçiler güzel bir gün geçiriyorlar geçirmesine ya, giderken geride bıraktıkları hiç de güzel değil: Pet şişeler, kömür artıkları, yiyecek artıkları ve daha neler neler... Ya güzelim pistlerde kayak yerine çuvalların içine girip kendilerince kaymayı denemelerine, pisti bozmalarına ne demeli!..


Yorumları Göster
Yorumları Gizle