Gündem Haberleri

  Yazgı

  Hürriyet Haber
  08.11.2001 - 16:36 | Son Güncelleme:

  İlk uzun metrajlı filmi C Blok ile dikkat çeken daha sonra da Masumiyet ve Üçüncü Sayfa adlı filmlere imza atan Zeki Demirkubuz bu kez Yazgı ile seyircisiyle buluşuyor. Zeki Demirkubuz'un senaryosunu da Albert Camus'nun bir romanından yola çıkarak kaleme aldığı film hayatın anlamı üzerine bir sorgulama.

  Türk sinemasının 'müstesna' yönetmenlerinden biri olan Zeki Demirkubuz'un, Karanlık Üstüne Öyküler adını verdiği üçlemesinin ilk filmi Yazgı, haftanın yeni filmlerinden.

  Demirkubuz, filmin senaryosunu Fransız yazar ve düşünür Albert Camus'nun; yaşamın anlamını sorgulayan Yabancı adlı romanından yola çıkarak kendisi kaleme almış. Film, iradesini kullanmayı reddeden bir adamın öyküsünü anlatıyor.

  Demirkubuz Yazgı'yı çekmekteki amacını " Bütün hayatım boyunca yaşadığım suçluluk duygusunu ve yalnızca imtiyaz sahibi olmak isteyenlere karşı hissettiğim nefreti anlatmak için bu filmi yaptım" diyerek anlatıyor.

  Filmin başrollerinde Serdar Orçin, Zeynep Tokuş, Engin Günaydın ve Demir Karahan var. Yazgı, bu yılki Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi yönetmen de dahil toplam dört ödülün sahibi oldu.

  Filmin Konusu

  Yaşamın boş ve saçma olduğuna inanıp, herşeyin aynı kapıya çıktığını düşünen Musa kendini olayların akışına bırakmış gitmektedir. Annesi ölür aldırmaz. Onu sevdiği halde sevinç bile duyar bu ölümden. Hoşlanmadığı bir kızla sırf o istiyor diye evlenir. Ancak yine iradesizce verdiği bu karar, kaderin bile güç ve iradeler tarafından yazıldığı bir dünyanın eşiğine getirip bırakır onu. İki çocuğun ve bir annenin katledilmesinden sorumlu tutulmaktadır. 

  Filmin Künyesi

  Yönetmen: Zeki Demirkubuz
  Senaryo: Zeki Demirkubuz
  Oyuncular: Serdar Orçin, Zeynep Tokuş, Engin Günaydın, Demir Karahan

   

  GÖSTERİLDİĞİ  SİNEMALAR

  İzmir
  Cinecity Kipa  386 58 88
  12:30  
  Karşıyaka  381 50 98
  12:15  14:30  16:45  19:00  21:30  
   
  Ankara
  Metropol  425 74 78
  19:15  21:30  
  Kızılırmak  425 53 93
  10:00  

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı