GeriGündem Yazar Osman Tiftikçi hakkında yakalama emri çıkartıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yazar Osman Tiftikçi hakkında yakalama emri çıkartıldı

“Osmanlıdan Günümüze Ordunun Evrimi” adlı kitapta “Askeri kuvvetleri aşağıladıkları” iddiasıyla yayınevi sahibi Sırrı Öztürk ile birlikte yargılanan yazar Osman Tiftikçi hakkında “yakalama emri” çıkartıldı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Sorun Yayınlarının sahibi Sırrı Öztürk ile avukatlar katıldı.

Duruşmada müvekkilinin yerini bilip bilmediği sorulan Osman Tiftikçi'nin avukatı Mehmet Fatih Kayagil, müvekkili ile uzun süredir irtibatının olmadığını belirterek, bir ara yurt dışına çıktığını söyledi.

Tiftikçi hakkında daha önceden “zorla getirme” kararı çıkartıldığını, buna rağmen Tiftikçi'nin yurt dışında bulunduğu cevabının geldiğini hatırlatan hakim, bu nedenle adresi tespit edilemeyen ve “sorgulamadan kaçtığı” kanaati uyanan Osman Tiftikçi hakkında bu kez “yakalama emri” çıkartılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nurten Altınok tarafından hazırlanan iddianamede, Osman Tiftikçi tarafından yazılan ve Sırrı Öztürk'ün sahip olduğu Sorun Yayınlarınca 2006 yılı Ocak ayında piyasaya sürülen “Osmanlıdan Günümüze Ordunun Evrimi” adlı kitapla ilgili Genelkurmay Başkanlığınca Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne bir yazı gönderildiği ve yazıda, kitapta suç unsuru teşkil edebilecek iddia ve değerlendirmelere yer verildiğinin belirtildiği anlatılıyor.

Bunun üzerine soruşturma başlatıldığı ifade edilen iddianamede, “Türk toplumunun daima ön planda tuttuğu, yücelttiği ve güvendiği bir kurum olan ordu hedef alınıp, hiçbir olumlu görüşe yer verilmeden ve küçük düşürme kastı ile hareket edildiği, düşünce açıklama ve eleştiri hakkının sınırları aşıldığı, TCK'nın 301. maddesinde tarifi yapılan suçu işleme kastı ile hareket edildiği düşünülmüştür” görüşüne yer veriliyor.

İddianamede, bu nedenle yazar Osman Tiftikçi ile yayınevi sahibi Sırrı Öztürk'ün, TCK'nın 301/2. maddesi uyarınca “basın yoluyla askeri kuvvetleri aşağılamak” suçundan 6 ay ile 2 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle