GeriGündem Yazar Kaftancıoğlu unutulmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yazar Kaftancıoğlu unutulmadı

1980 yılında evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldürülen halk edebiyatı araştırmacısı, yazar ve radyo programcısı Ümit Kaftancıoğlu, ölümünün 24. yıldönümünde Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında törenle anıldı.

Yapılan saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan Ümit Kaftancıoğlu'nun oğlu Ali Naki Kaftancıoğlu, babasının yaşamı boyunca emeğe ve halka saygı duyduğunu, onlar için mücadele verdiğini kaydetti.
  
Kaftancıoğlu'nun, ''Türkçe'nin aşığı, yöresinin aşığı bir araştırmacı olduğunu'' dile getiren Ali Naki Kaftancıoğlu, babasının TRT'de ''Av Bizim Avlak Bizim'' ve ''Dilden Dile'' radyo programlarınıyaparak halk edebiyatını sevdirdiğini belirterek, ''Babama, ölümünde radyo evinin önünde bir töreni çok gördüler. Bunu üzüntü ile kınıyorum'' dedi.
  
Babasının, 1980'li yıllarda arkadaşları bir bir öldürülürken sıranın kendisine geldiğini bilmesine karşın yolundan ayrılmadığını ifade eden Kaftancıoğlu, ''Bu ezgili, kocaman kahraman yüreği, arkadanatılan kurşunlarla susturabildiler. Sivas'ta kadınlar 400 yıl sonra 'Pir Sultan öldü' diye ağladı yeni baştan. Şimdi bize haykırmak düşüyor; Ümit Kaftancıoğlu yaşıyor...'' diye konuştu.
 
Tören, şair Öztürk Tatar'ın ''Bin Selam'' adlı şiiri okuması ve türkülerin söylenmesiyle sona erdi.  Törene, Kaftancıoğlu'nun ailesi, yakınları, arkadaşları, sanatçılar ve Ardahan'ın Hanak İlçesi Koyunpınar Derneği üyeleri katıldı.
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle