GeriGündem Yaz tatili ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman kapanacak? İşte o tarih
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaz tatili ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman kapanacak? İşte o tarih

Yaz tatili ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman kapanacak? İşte o tarih

Yaz tatili ne zaman başlayacak sorusu, okulların ne zaman kapanacağını merak eden vatandaşların araştırdığı konu olmaya devam ediyor. 2018/2019 eğitim öğretim döneminin ikinci dönemiyle birlikte gözler yaz tatili ne zaman sorusuna çevrildi. Peki, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı iş takvimi bilgilerine göre okullar ne zaman kapanacak? İşte, yaz tatili hakkında merak edilen detaylar

Okullar ne zaman kapanacak sorusu, yaz tatili için geri sayıma başlayan vatandaşların gündemindeki konu olmaya başladı. Dönemin sona ermesiyle birlikte tatile girecek olan öğrenciler, bu tarihin ne zaman başlayacağını sorgulamaya başladı. Peki, yaz tatili ne zaman başlıyor? İşte, okulların kapanacağı tarih ve detaylı bilgiler

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK? YAZ TATİLİ NE ZAMAN?

2018/2019 Eğitim öğretim dönemi için yayımlanan takvim bilgilerine göre;

4 Şubat 2019 Pazartesi günü başlayan ikinci kanaat dönemi 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek.

2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

Böylece öğrenciler 3 ay tatil yapmış olacak. 

OKULLARDA ATÖLYE DÖNEMİ BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ilkokul ve ortaokullarda ‘sanat’, ‘bilim’, ‘kültür’, ‘spor’ ve ‘yaşam’ ana temalarıyla hayata geçirilecek tasarım beceri atölyeleri, Türkiye genelindeki 30 okulda pilot uygulama olarak başlatılıyor. MEB 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında oluşturulan tasarım beceri atölyeleri, 27 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımıyla Yapracık Bilge Kağan İlkokulu'nda düzenlenecek tanıtım programıyla resmen uygulamaya konulacak.

Bakanlık, ‘sanat’, ‘bilim’, ‘kültür’, ‘spor’ ve ‘yaşam’ ana temalarıyla oluşturulacak atölyeleri ilk etapta Türkiye genelindeki 30 okulda hayata geçirecek. Bu pilot uygulamanın ardından atölyelerin üç yılda ülke genelindeki tüm okullarda yaygınlaştırılması hedefleniyor. Tasarım ve projelendirmesi MEB İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı’nda görevli mimarlarca yapılan atölyeler için ilk protokol, Ankara'daki Yapracık Bilge Kağan İlkokulu'na yönelik, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç ile projeyi üstlenen hayırsever firma Aker Proje arasında ocakta imzalanmıştı.

Öğretmen eğitimi ve öğretim programı içerikleri de hazırlanan atölyelerin kurulduğu okullar arasında, Ankara'nın yanı sıra İstanbul, Tokat gibi iller bulunuyor.

TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE İLK OLACAK
Çocukların sahip olduğu yeteneklerin uygulama düzeyinde geliştirilmesi, el becerilerinin artırılması amacıyla kurulan atölyeler, mesleklerle ilişkilendirilmiş şekilde hazırlandı. Türkiye'de ilk olacak tasarım beceri atölyeleriyle öğrencilerin okulda düşünmeye, tasarlamaya ve üretmeye zaman ayırabileceği ortamlar yaratılacak. Atölyelerde, ilgili eğitimleri alan öğretmenler ücreti karşılığı görev yapacak.

Atölyelerde çocuklar, ilgi ve mizaçları doğrultusunda hem yaşam becerileri kazanacak hem de mesleki yeteneklerini çok küçük yaşlarda keşfetme imkânı yakalayacak. Çocukların düşünsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını destekleyecek şekilde teori ve pratiği bir araya getirecek atölyelerle, öğrencilerin ilkokul 1’inci sınıftan itibaren elini daha fazla kullanacağı bir eğitim metodolojisinin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle