Gündem Haberleri

  Yaz seçimi havayolu şirketlerine yaradı

  A.A
  18.07.2007 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Özel hava yolu şirketleri seçim dönemindeki talebe cevap verebilmek için üç gün boyunca ek seferler düzenleyecek.

  Oyunu kullanmak için büyükşehirlere dönecek olan vatandaşlar ulaşımda havayolunu tercih ediyor. Özel havayolu şirketleri ise özellikle oyunu kullanıp tatiline devam edecek vatandaşların taleplerine yetişebilmek için ek seferler düzenleyecek. 

  Türkiye Özel Sektör Havacılık işletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, seçimden dolayı 19-20 ve 21 Temmuz'da Antalya, Bodrum, Dalaman ile İzmir'den İstanbul'a büyük bir talep olduğunu kaydetti.

  Bolukçu, 22 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek genel seçimlerde oy kullanmak isteyen vatandaşlardan, özellikle de tatilcilerden havayolu taşımacılığına büyük rağbet olduğunu söyledi.

  Tatil yörelerinin yanı sıra İstanbul'dan özellikle Karadeniz'deki kentlere gidenlerin de oy kullanmak için tatillerini yarıda bırakıp tekrar İstanbul'a geldiklerini, dolayısıyla bu güzergahlarda da yoğunluk yaşandığını ifade eden Bolukçu, aynı şekilde 22 Temmuz'dan sonra geri dönüşler için İstanbul'dan söz konusu bölgelere dönüşler olacağını, seçimin ardından da dönüşlerden dolayı bir yoğunluğun yaşanacağını vurguladı.

  Talebi karşılamak için Onur Air olarak, ek seferler koyduklarını, ayrıca uçak tiplerini büyüttüklerini belirten Bolukçu, bu doğrultuda iç hatlardaki bazı uçuşları kullandıkları 165 kişilik uçakların yerine 315 kişilik uçaklarla yapacaklarını aktardı.

  “OYUNU KULLANIP 1,5 SAAT SONRA GİDENLER BİLE VAR”

  Şahabettin Bolukçu, özellikle tatil yörelerinden İstanbul'a sadece oy kullanmak için sabah gelip akşam dönen çok sayıda vatandaşın rezervasyon yaptırdığına dikkat çekerek, “Bu seneki rezervasyonlarda, seçimden dolayı oyunu kullanıp 1,5 saat sonra gidenler bile var. Bu sevindirici. İnsanlar oyuna sahip çıkıyor. Biz de havayolu şirketleri, olarak oyunu kullanmak isteyenlere her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız” diye konuştu.

  Özellikle 19-20 ve 21 Temmuz'da Antalya, Bodrum, Dalaman ile İzmir'den İstanbul'a büyük bir talep olduğuna işaret eden Bolukçu, “Birçok hatta doluluk oranları yüzde 100'e ulaştı. Biz normalde TÖSHİD olarak günlük 30-35 bin civarında yolcu taşırız. Seçimden dolayı THY hariç (TOSHİD bünyesindeki Onur Air, Pegasus, Atlasjet, Sun Express) ilave seferlerle günlük 40-45 bin arasında yolcu taşıyacağız. Dolayısıyla 19-22 Temmuz döneminde 4 firmada toplam 200 binin üzerinde bir yolcu hareketliliği yaşanacak” diye konuştu.

  Bolukçu, yolculara, seçim gününden önceki Perşembe, Cuma ve Cumartesi günü havalimanlarında yaşanacak yoğunluğu dikkate alarak erken gelmeleri tavsiyesinde bulunarak, en iyi hizmeti verebilmek için seçim yoğunluğunda 4 vardiya halinde çalışılacağını söyledi.

  ATALS JET'TEN BODRUM-İSTANBUL ARASINA EK SEFER

  Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy ise yazlıkların çok olduğu yerlere özellikle de Bodrum-İstanbul'a ek sefer koyduklarını belirterek, seçimin gerçekleştirileceği 22 Temmuz Pazar günü sabah gelip akşam dönenlerin oldukça fazla olduğunu, bu nedenle seçim gününde daha fazla bir yoğunluk yaşanabileceğini ifade etti.

  Aynı zamanda tur operatörü olduklarını kaydeden Ersoy, seçimin iç pazarda seyahat planlamalarının ağırlıklı olarak 22 Temmuz öncesine çekilmesine neden olduğunu, bu dönemde doğacak boşluğu Rus pazarının kapatacağını söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı