Gündem Haberleri

  Yaz saati uygulaması bu gece sona erdi

  Hürriyet Haber
  30.10.2005 - 01:03 | Son Güncelleme:

  27 Mart Pazar günü saatlerin 01:00'de bir saat ileri alınması ile başlayan ileri saat uygulaması, bu gece (30 Ekim Pazar) saatlerin 02:00'de bir saat geri alınmasıyla sona erdi.

  Yaz saati (ileri saat) uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.
  697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanunla değişik 2. maddesi, ”Greenwich'e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir” hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Bakanlar Kurulu kararları ile belirleniyor.

  Yaz saati uygulaması başlangıç ve bitim tarihlerinde Avrupa ülkeleriyle birlikte hareket ediliyor. Uygulamaya ilişkin kararname teklifi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanırken, Dışişleri Bakanlığı tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na gönderilen Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde kabul edilen karar metinleri dikkate alınıyor. Kısaca yaz saati uygulaması ile enerji tasarrufu sağlamak, AB üyesi ülkeler ile saat birlikteliği ve uyum sağlamak, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji tüketim talebinin (puant gücünün) azaltılması amaçlanıyor.

  826 MİLYON KWH TASARRUF

  Öte yandan uygulamayla her yıl, “orta ölçekli” bir hidroelektrik santralin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. 27 Mart-30 Ekim tarihleri arasındaki bu yılki uygulamadan yaklaşık 826 milyon kilovatsaatlik (kwh) elektrik enerjisi tasarruf edileceği tahmin ediliyor.

  Yaz saati uygulamasıyla 1990'dan 2004 yılına kadar sağlanan elektrik tasarrufu ise toplam 7 milyar 41.7 milyon kwh'yi buldu. Yaz saati, bir başka deyişle ileri saat uygulaması, Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü sona eriyor. 16 Mart 2002 tarihli Resmi Gazete'de yer alan Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, ileri yaz saati uygulaması 26 Mart 2006 tarihinde yeniden geçilecek ve 29 Ekim 2006 tarihine kadar devam edecek.(ANKARA/A.A)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı