Gündem Haberleri

  Yaz ortasında çığ faciası: 9 ölü

  Hürriyet Haber
  13.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alp Dağları’nın Fransa sınırları içinde kalan bölümünde tırmanış gerçekleştiren en az dokuz dağcı, çığ faciası sonucu öldü.

  Maudit Dağı yakınlarındaki çığ felâketi, dün sabaha karşı yerel saatle 03.25 sularında, yaralı dağcılardan birisi tarafından yetkililere haber verildi.

  Arama-kurtarma çalışmaları sonucunda, büyük bölümü yabancı 28 dağcının bulunduğu tırmanma ekibinden en az dokuz kişinin cesedine ulaşıldı. Dört kişinin izine ise rastlanamadı. Diğer dağcılar, tedavi altına alındı. Dağcıların, 4 bin 465 metre yükseklikteki Maudit Dağı üzerinden Mont Blanc’a çıkmayı hedefledikleri belirtildi. Çığ felâketine maruz kalan ekipte İsviçreli, Alman, İspanyol, Fransız, Danimarkalı ve Sırp dağcılar bulunuyordu.

  4 kişi bulundu


  Sabah saatlerinde kayıp dağcılardan ikisinin, başka bir parkurda tırmanmayı tercih ettiği, diğer ikisinin ise daha önce kayıt yaptırmalarına rağmen grup tırmanışını erteledikleri ortaya çıktı.Çığ altında kalan dağcılar, Chamonix bölgesindeki 4465 metre uzunluğundaki Le Mont Maudit dağı üzerinden Mont Blanc dağına çıkmayı hedefliyordu.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı