Gündem Haberleri

  Yaylaköy’de mahsur kalanlar böyle kurtarıldı

  Muhammet KAÇAR/ÇAMLIHEMŞİN (Rize), (DHA)
  24.11.2009 - 17:18 | Son Güncelleme:

  RİZE’nin Çamlıhemşin İlçesi Yaylaköy’de çığ düşmesi sonucu yolun ulaşıma kapanmasıyla 4 gündür mahsur kalan 1’i ABD’li 4 avcı ile 7 köylü, 3 gün boyunca aralıksız sürdürülen yol açma çalışmaları sonucu kurtarıldı.

  YAYLAKÖY'DE KURTARMA OPERASYONU

   
   

  Mahsur kalan avcılar arasında İkizdere İlçesi Ovit Dağı’nda çığ düşmesi sonucu 18 kişiyle 39 saat mahsur kalan midibüsün ait olduğu Öz İspir Seyahat firmasının ortağı Abdullah Erzurum’un da bulunduğu ortaya çıktı.

  İlçeye 56 kilometre uzaklıktaki Yaylaköy’e 11 Kasım'da gelen ABD’li müteahhit 69 yaşındaki Joe Crawley ile Öz İspir Seyahat firması ortağı Abdullah Erzurum, av rehberi Rıza Gözlük ve dağ rehberi Güven Aslan, çengel boynuzlu dağ keçisi avına çıktı. Grup, 10 günlük av süreleri dolunca 21 Kasım’da Yaylaköy’e döndü. Bu arada cuma günü ilçeye inmek üzere yola çıkan köy muhtarı Naci Aydın ile köyde yaşayan Yunus Yıldırım, Muhammet Nişansı, Mustafa Kuru ile Naci, Nezahat ve Yunus Yıldırım ise kar yağışı ve tipi nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı. Bu sırada gelen çığ yolu ulaşıma kapattı. Yunus Yıldırım’a ait kamyonet de çığ altında kaldı. Gelişmeler üzerine Muhtar Aydın, Çamlıhemşin İlçe Özel İdaresi’ni arayarak yardım çağrısında bulundu.

  BUGÜN ULAŞILDI

  Yaklaşık 30 metre yüksekliğe ulaşan çığ kütlesini açmak için bölgeye gönderilen iş makinesi bir kaç ayrı noktada çığ düştüğü için yolu ulaşıma açamadı. Pazar günü bölgeye daha güçlü iş makineleri sevk edildi ve o günden bu yana aralıksız süren çalışmalar sonrasında bugün öğle saatlerinde mahsur kalan 11 kişiye ulaşıldı.

  Bir ev ile köy kahvesine sığınan ve burada masaları birleştirerek üzerlerine koydukları yataklarda geceyi geçiren 11 kişi, çevreden buldukları odunları yakarak ısındı. Grup, kısıtlı miktarda olan un, makarna ve kavurma yiyerek 4 günü geçirdi. Sadece iki bayat ekmeği kalan 11 kişiye kurtarma ekiplerinin getirdiği yiyecekler dağıtıldı. Kurtarma çalışmalarına Çamlıhemşin Kaymakamı İsmail Çiçek, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sultan Yılmaz, Çamlıhemşin ilçe Özel İdare yetkilileri ile Jandarma ve sağlık ekipleri de eşlik etti. 3 gün aralıksız süren yol açma çalışmaları sırasında iş makinesi operatörleri de yanlarında götürdükleri eski araç lastiklerini yakarak ısınmaya çalıştı.

  ABD'Lİ AVCI, BÜYÜKELÇİLİĞİ ARAYACAKTI

  Yoğun kar yağışı yüzünden mahsur kaldıklarını anlatan ABD’li Crawley ise, beklemekten başka çareleri kalmadığını belirterek, “Yiyecek sıkıntısı çekmedik. Yeterli yiyeceğimiz vardı. İnsanlar bize yardım etti. Yoğun kar nedeniyle av da yapamadık. Ben bütün dünyada avlanıyorum. Böyle sıkıntılar oluyor, alışığım. Türkiye’de iki kez daha avlanmıştım. Tekrar gelmekte bir mahsur görmüyorum” dedi.

  Crawley’in ABD Büyükelçiliğini telefonla arayarak yardım isteyeceği ancak köylülerin gerekli yardımın geleceğini söylemesi üzerine vazgeçtiği belirtildi.

  OVİT DAĞI'NDA MAHSUR KALAN MİDİBÜSÜN ORTAĞI

  Bu arada, Ovit dağında sürücüsü ve 17 yolcusuyla çığ düşmesi sonucu mahsur kalan midibüsün bağlı olduğu Öz İspir Seyahat firmasının ortağı Abdullah Erzurum’un da 4 kişilik avcı ekibi arasında yer aldığı ortaya çıktı.

  Midibüsü Ovit dağında, kendisi de Yaylaköy’de mahsur kalan Erzurum, “Evden dışarı çıkamadık. Sürekli kar yağdı. Yanımızda yaşlı bir teyze ile ABD’li bir avcı vardı. Bizi kurtaracaklarını biliyorduk. Burası mahrumiyet yeri değil, köy. Tek korkumuz çığdı. Üzerimize çığ gelir diye korktuk. 4 gün boyunca evde oturduk. Kar yağışının durmasını bekledik. Yiyeceğimiz vardı. 4 gün burada kaldık ama son 3 gün bize ulaşmak için çalışma başlatıldı. Bu da bir gerçek. Kaymakam beyi aradık. Bize hemen iş makinesi gönderdi ama çığ büyük olduğu için ekipler geri döndü” dedi.

  OVİT DAĞI'NDAN TELEFONLA HABERİM OLDU

  Erzurum, Ovit’deki olaydan haberi olduğunu belirterek, “Telefonla bildirdiler. Yapacak bir şey yoktu. Herkes seferber olmuştu. Kasım ayında bu kadar kar daha önce hiç görülmedi. 30 yıldır böyle kar yağmamıştı. Oradaki olaylarla ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Elektriğimiz yoktu, televizyon izleyemedik. Telefonla kurtarıldıkları haberini aldım” diye konuştu.

  Bu arada kamyoneti çığ altında kalan Yunus Yıldırım da Cuma günü ilçeye dönmek istediklerini belirterek, “Ancak yoğun kar yağışı başladı. Evden çıkamadık. Telefonla yardım istedik. Elimizdeki yiyeceklerle idare ettik. Her şeyimiz bitmek üzereyken ekipler geldi” dedi. 4 avcı ve 7 köylü yol açma çalışmasının ardından Çamlıhemşin ilçe merkezine doğru yola çıktı.

  SAĞLIK DURUMLARI İYİ

  Bu arada çalışmalarla ilgili bilgi veren Özel İdare Genel Sekreteri Sultan Yılmaz, Cumartesi gününden bu yana çalışma yapıldığını belirterek, “Ovit dağında hafta sonu yoğunluk vardı. Tüm iş makinelerimiz oradaydı. Ancak buraya da bir iş makinesi gönderdik. Ancak bu makine 3 ayrı noktaya çığ düşmesi nedeniyle yolu açamadı. İş makinesi takviyesi yaptık. Yolu 3 günde açtık. 11 kişiye bugün ulaştık. Sağlık durumları iyi” dedi.

  Çamlıhemşin İlçe Özel İdare yetkilileri, geçen hafta içerisinde Yaylaköyü muhtarı ve oradaki vatandaşları uyardıklarını ve meteorolojinin kar yağışı uyarısı yaptığını belirterek ilçeye inmeleri gerektiği konusunda ikaz ettiklerini kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı