Gündem Haberleri

  Yayıncılıkta sanal dönem

  Hürriyet Haber
  31.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yayıncılıkta yeni bir döneme giriliyor. Ünlü bilgisayar şirketi IBM'in yeni geliştirdiği 'Print-on-demand', yani talebe göre baskı sistemi sayesinde artık yayınevleri kendilerine büyük yük getiren depo maliyetinden kurtulacaklar.

  Avrupa ve Amerika'da kullanılmaya başlanan bu sistemle kitaplar istenilen sayıda basılabiliyor. Dijital ortama alınan kitaplar okurdan gelen talebe göre basılacak.

  Geçtiğimiz ay IBM'in Paris'teki merkezinde basına bir birifingle tanıtılan sistem, eski kitapların da yokolmasını önleyecek.

  Basın toplantısında bir konuşma yapan IBM Printing Sistem Ürün Müdürü Ed Podrasky ilk basıldığında kitapların yüzde kırka yakının geri döndüğünü bunun da yayınevleri için büyük bir maliyet oluşturduğu, yeni yazılım sistemi sayesinde bir kitabın gelen talebe göre basılabileceğini bildirdi ve sistemin nasıl çalıştığını anlattı.

  Pazarın sanal kitap mağazalarıyla daha da geliştiğini kaydeden Podrasky gelecekte her türlü yayına dijital depolama sayesinde ulaşabileceğimizi ve çok eski yayınlarda bile güncel değişiklikler yapılarak sağlanabileceğini bildirdi.

  IBM'in yüksek hızlı fiber optik yazıcıları kullanılarak bir dakikada binden fazla sayfa basılabiliyor.

  Yazıcılar başında kimse bulunmadan 5 saat aralıksız çalışabiliyor ve bu sistem sayesinde dakikada dört kitap basılabiliyor.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı