GeriGündem Yavuz Bingöl yerine Berkin Elvan... Tartışmalara son nokta kondu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yavuz Bingöl yerine Berkin Elvan... Tartışmalara son nokta kondu

Yavuz Bingöl yerine Berkin Elvan... Tartışmalara son nokta kondu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ndeki son oturumlarda tartışmalara konu olan Narlıdere ve Menemen'deki bazı sokakların isimlerinin değişmesi teklifleri Hukuk Komisyonu'nun raporu doğrultusunda oy birliği ile reddedildi. Tartışma konusu olan sokak isimleri arasında, Yavuz Bingöl Sanat Sokağı'nın isminin Berkin Elvan Sokak olarak değiştirilmesi teklifi de bulunuyordu.

Aralık ayı ikinci olağan meclis toplantısı, belediye salonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan'ın başkanlığında yapıldı. Önceki toplantıda meclis gündeminde bırakılan sokak ve mahalle isim değişikliklerini kapsayan önergeler oylandı.

Toplantıda, Narlıdere ilçesinde bulunan Yavuz Bingöl Sanat Sokağı'nın isminin Berkin Elvan Sokak olarak, Öğretmenler Sokağı'nın kuzeyde Mithatpaşa Caddesi'yle kesiştiği yerde bulunan segmentinin adının Ali İsmail Korkmaz Sokak olarak değiştirilmesi ile Menemen'de bulunan 441 No'lu sokağa Şehit Serdar Amak isminin verilmesi önergelerine ilişkin Hukuk Komisyonunun, "teklifleri uygun bulmadığına" dair hazırladığı rapor, Mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

GÜLEN'İN DOĞUM YERİNİ ÇAĞRIŞTIRIYOR
Torbalı'da bulunan Korucuk Mahallesi'nin isminin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in doğum yerini çağrıştırması nedeniyle eski ismi olan "Dirmil" olarak değiştirilmesine ilişkin önergeyi de görüşen Meclis üyeleri, önergenin oy birliği ile Torbalı Belediyesine iade edilmesine karar verdi. Konuya ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan, mahalle ve köy isimlerinin değiştirilmesinin Meclisin yetkisinde yetkisinde olmadığını bu değişikliklere Valilik ve ilgili bakanlıkların karar verdiğini söyledi.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, FETÖ elebaşının doğduğu yeri çağrıştıran ilçelerindeki mahalle isminin tekrar mahallenin eski adı olan "Dirmil"e çevrilmesini istediklerini söyledi.

Mahalle isminin değiştirilmesinin Büyükşehir Belediyesinin yetkisinde olmaması nedeniyle kararın uygulanması için İzmir Valisi Erol Ayyıldız'a sunacaklarını ifade eden Görmez, "İsim değişikliği görevi kanun ile Valiliğimize verilmiş. Kararı yarın Valiliğimize göndereceğiz, Valiliğimizin onayıyla yürürlüğe girecek. İsim değişikliği yapılarak mahallemiz 'Dirmil' ismine yeniden kavuşacak." şeklinde konuştu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle