Gündem Haberleri

  Yavru tavşanlara elektrikli battaniye

  Hürriyet Haber
  08.01.2002 - 11:55 | Son Güncelleme:

  Altın değerindeki angora yünü elde etmek amacıyla üretimine 2 yıl önce başlanan Ankara tavşanlarının yavruları, aşırı soğuklara karşı elektrikli battaniye ile korunuyor.

  Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfur Bekyürek, Türkiye`de ilk kez Kayseri`de üretimine başladıkları Ankara tavşanlarının aşırı soğuklardan olumsuz yönde etkilenmemeleri ve yavrularının ısı düşüklüğü nedeniyle ölümünü engellemek için Kayseri`deki bir firmaya özel elektrikli battaniye imal ettirdiklerini bildirdi.

  Prof. Dr. Bekyürek, tavşanların yılın 12 ayı yavru verebilmeleri için kafeslerindeki ısının en az 10 derece olması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: 

  "Yavrular tüysüz ve ıslak doğuyor. Anne tavşan yavrularının üstüne yatmadığı için yavrular soğukta ölüyor. Yavruların altına serdiğimiz elektrikli battaniye sayesinde kafeslerdeki ısı seviyesini 20-30 dereceye kadar çıkarttık. Bu uygulama ile düşük ısıdan kaynaklanan ölümler tamamen engellendi. Şimdi yavrular elektrikli battaniye üzerinde yatmanın keyfini çıkarıyorlar."

  Ankara tavşanlarından elde edilen angora yünlerin kilosu 100 ile 250 dolar arasında satılıyor. Bir batında 4 ile 14 arasında yavru veren tavşanların her biri yılda bir kilo yün veriyor.
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı