Gündem Haberleri

  Yavru fil 'İzmir' güneşi gördü

  Mustafa OĞUZ/İZMİR (DHA)
  18.02.2011 - 16:53 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de 13 gün önce Sasalı Doğal Yaşam Parkında dünyaya gelen ve adı internette yapılan oylamayla ’İzmir’ olanak konan yavru fil, ilk kez annesi Begümcan’la birlikte açık alana çıkarıldı ve güneşi gördü. Türkiye’ye ilk kez bir hayvanat bahçesinde doğan fili görmek için İzmirliler Doğal Yaşam Parkı’na koştu.

  'İZMİR' GÜNEŞE ÇIKTI / FOTO GALERİ

  1996 yılında Hindistan’da doğan dişi asya fili Begümcan, henüz 2 yaşındayken, Hindistan Cumhurbaşkanı’nın hediyesi olarak, İzmir’in unutulmaz fili Pak Bahadur’a arkadaşlık etmek üzere kente getirildi. 21 Temmuz 2007 günü Pak Bahadur’un ölmesinin ardından, İsrail Ramat Gan Hayvanat Bahçesi’nde 2002 yılında dünyaya gelen Winner adlı erkek fil, 2008’de Fuar Hayvanat Bahçesi’ne hediye edildi.

  86 BİN 756 KİŞİ "İZMİR" DEDİ

  15 yaşındaki Begümcan ve 9 yaşındaki Winner’in 2008 yılında başlayan birlikteliğinin ardından 5 Şubat akşamı dişi bir yavru dünyaya geldi. Dişi fil Begümcan, 110 kilogram ağırlığında sağlıklı bir yavru doğurdu.

  Begümcan ve yavrusı baba Winner’den ayrı bir yerde kapalı alanda bakılırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi de internet sitesinde yavru file isim bulma anketi başlattı. Ankete İzmir’den, Türkiye’den hatta dünyanın değişik ülkelerinden binlerce kişi katıldı. Oylama sonucunu Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu açıkladı. Başkan Kocaoğlu oylamaya katılan 150 bin kişiden 86.756 kişinin İzmir, 11.184 kişinin Kumru, 4.096 kişinin Smyrna, 3.785 kişinin Asya, 3.475 kişinin Bahadır, 2.330 kişinin Ege, 1.362 kişinin Filiz, 1.358 kişinin Zencefil, 1.029 kişinin Umut adını önerdiğini, kalan 32 bin kişiden de değişik isimler geldiğini açıkladı. Kocaoğlu Fillerin güç, bereket ve sans getirilen hayvanlar olarak bilindiğini belirterek, "Onların bu özellikleri ile de hem Ülkemize, hem de İzmirimize güç katacaklarına inanıyoruz. Onlara en iyi şekilde bakacağız. Fil ailesi Kent turizmine de büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

  AÇIK ALANA İLK KEZ ÇIKARILDI

  Yavru fil İzmir ve annesi doğumdan 13 gün sonra ilk kez kapalı alandan 15 dönümlük açık alana çıkarıldı. Kapılar açıldığında anne de yavrusu da dışarıya çıkmakta bir süre tereddüt etti. Çok sayıda İzmirli de bu tarihi ana tanıklık etmek için Doğal Yaşam Parkı’na koştu. Güzel havada açık alana korkarak çıkan anne ve yavrusu kısa sürede uyum sağladı. Yavru fil İzmir annesinin ayaklarının altından hiç uzaklaşmadı, zaman zaman da emdi.

  Minik filin annesini günde 20-25 kez emdiği, toplam 8-10 litre süt içtiği açıklandı. Minik fil İzmir alışma sürecinin ardından baba Winner ile de biraraya gelecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı