Gündem Haberleri

  Yavru ayının hayatının kurtardı

  A.A
  16.05.2011 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Doğada karşı karşıya gelen ve sonu çoğunlukla kötü biten ayı - insan karşılaşmalarında bu kez farklı bir durum yaşandı. Rizeli Abdullah Çamkerten domuzun sıkıştırdığı yavru ayıyı kendi canını tehlikeye atarak kurtardı.

  Saklıkent mevkisindeki alabalık çiftliği bulunan Abdullah Çamkerten, yaptığı açıklamada, çiftliğe geldiğinde yakındaki dere yatağından gelen boğuşma sesi duyduğunu, sese yöneldiğinde ise yetişkin bir domuzun yavru bir ayıyı sıkıştırarak saldırdığını, yavrunun da domuza karşı koymaya çalıştığını gördüğünü anlattı.
  Yavrunun çıkardığı sese dayanamayıp dere yatağına indiğini söyleyen Çamkerten, şöyle devam etti:
  “Yavru, çığlıklarıyla adeta yardım istiyordu. Bir süre domuzu kaçırabilmek için bağırdım, ancak kaçmadı. Bu çığlıklara daha fazla dayanamadım, elime geçirdiğim bir sopa ile dere yatağına indim. Saldırısına devam eden domuz, ben iyice yaklaşınca köşeye sıkıştırdığı yavruyu, bağırışlarımdan da ürkerek bırakıp kaçtı. Yavruyu kucağıma alıp çiftliğe götürdüm, baldırından yaralıydı. İlk müdahaleyi yaptıktan sonra İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerini arayıp yardım istedim. Yetkililer, hayvanı bir veteriner kontrolünde teslim alacaklarını söylediler. Bu sırada hayvanın karnını doyurmaya çalıştım. Önce balık verdim, ancak yemedi. Ardından süt verdim, çok acıkmış olacak ki sütü iştahla içti.”

  Yaban hayatının kendi içinde kuralları bulunsa da zor durumdaki bir hayvanı kurtardığı için mutlu olduğunu ifade eden Çamkerten, “Yavrunun, annesinin akıbeti hakkında bir bilgim yok. Eğer yakınlardaysa burada bizim hayatımızda tehlikededir. Her anne gibi ayılar da yavrularına çok düşkündür. Yavrusunun burada olduğunu bilse, o kucağımıza aldığımızı görse bize saldırabilir. O nedenle yavruyu gelir gelmez İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerine teslim edeceğim” dedi.

  Yavru ayının hayatının kurtardı

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı