Gündem Haberleri

  Yatırımcılar Çin'de beş yıl içinde kriz öngörüyor

  Bloomberg
  28.01.2011 - 12:41 | Son Güncelleme:

  Ekonomi odaklı yayın yapan Bloomberg’in küresel çaptaki anketine katılan yatırımcıların çoğu, Çin’in hızlı büyümesinin sona ereceği ve beş yıl içinde büyük bir finansal krizle karşı karşıya kalacağı tahminini yaptı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

   

  Analist, yatırımcı ve işlemcilerden oluşan 1000 kişilik katılımcıyla yapılan ankette, Çin’in beş sene içinde kriz yaşayacağını öngörenlerin oranı yüzde 45 olurken, krizini 2016 sonrasında yaşanacağını tahmin edenlerin oranı ise yüzde 40 oldu.

   

  Ankete katılanların yalnızca yüzde 7’lik bir kısmı, Çin’in ekonomik krizden kaçabileceği yönünde görüş belirtti.

   

  Ankete katılan Slovakya merkezli finansal danışmanlık şirketi TRIM Broker’ın döviz masası analistlerinden Stanislav Panis, “Çin’in sürdürebilir olmayan spekülatif bir kredi balonun ortasında olduğu net” dedi.

   

  Panis, ABD’de düşük gelirlilere verilen yüksek riskli konut kredilerinin tetiklemesiyle patlak veren krize benzer bir sıkıntının Çin’de yaşanacağını söyledi.

   

  Diğer yandan, Çin Ulusal İstatistik Kurumu, 20 Ocak’ta ülkenin 2010’da yüzde 10.3 büyüdüğünü açıkladı. Bu son üç yılda görülen en hızlı büyüme oldu.

   

  Çin ekonomisinin büyüklüğünün 6 trilyon dolara ulaştığı belirtildi.

   

  TÜM DÜNYAYI ETKİLEYECEK

  Çin’de yaşanacak herhangi bir finansal kriz bütün dünyayı etkisi altına alacaktır. Çin’in geçen yılki ihracat ve ithalatlarının toplam değeri 3 trilyon dolardı ve bu ticaretin yüzde 13’lük kısmı ABD ile gerçekleşti.

   

  Kasım ayı itibariyle, Çin’in elindeki toplam ABD Hazine Tahvili miktarı da 896 milyar dolara ulaştı. İki ülke arasıdaki ticaret ve yatırım ilişkileri, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun geçen hafta ABD Başkanı Barack Obama’yla bir araya geldiği Washington ziyaretin de masaya yatırıldı.

   

  PEKİN AYNI FİKİRDE DEĞİL

  Yatırımcıların endişeleri, Pekin hükümetinin ekonomiye yönelik beklentileriyle çelişiyor. Yetkililer, Çin’in dünyanın ne büyük ikinci ekonomisi olma yolunda Japonya’yı geride bırakmasını umut ediyor.

   

  Davos zirvesinin dünkü toplantılarında konuşan Çin Merkez Bankası’nın ekonomi danışmanlarından Li Daokuni, ekonomide herhangi bir sorun beklemediklerini, bu yıl için yüzde 9.5’lik bir büyüme beklediklerini söyledi.

   

  * Bu yazı Bloomberg'de, "China Will Face Crisis Within 5 Years, 45% of Investors Say" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı