Gündem Haberleri

  Yatırımcılar çıkış stratejisi arayışında

  CNBC
  09.11.2009 - 17:56 | Son Güncelleme:

  Borsa ve varlık fiyatlarında aşırı yükselişlerin yeni bir varlık balonu korkusu yaratması, yatırımcıların Fed’in faiz oranlarını yükselteceği gelecek yıla kadar borsada kalıp kalmamak konusunda kararsız kalmasına yol açıyor.

  CNBC’de yayımlanan bir haber analizde, geçtiğimiz günlerde Nouriel Roubini ve diğer ekonomistler tarafından fazlasıyla dile getirilen yeni bir varlık balonu uyarılarının, piyasalarda devam eden rallinin iyiye giden ekonomiden çok, ABD Merkez Bankası’nın (Fed), düşük tutmaya devam ettiği faiz oranlarından kaynaklandığına dikkat çekildi. Haber analizde aynı zamanda, düşük faiz oranlarının dolarla işlenen varlıkların fiyatlarını düşürdüğüne dikkat çekildi.

   

  Hem borsaların hem de emtia fiyatlarının yılın büyük bir kısmında dalgalanma yaşadığı belirtilen haberde, borsaların Mart ayındaki dip seviyelerine oranla yüzde 60 yükseldiklerinin ve bazı emtiaların, özellikle de metal ve enerji alanında kullanılan maddelerin yüzde 100 oranında fiyat artışları yaşadığına işaret edildi.

   

  YÜKSELİŞ SÜREBİLİR

  Haber analizde, konu hakkında görüşlerine başvurulan California merkezli danışmanlık şirketi Delta Global Advisors Başkanı Chip Hanlon şu yorumda bulundu: “Tahmin edilmesi en zor olan şey ise, bu varlıkların fiyatlarının daha ne kadar daha yükselmeye devam edeceği. Bunun tahmini nerdeyse imkânsız ama bazılarının düşündüğünden daha uzun bir süre yükselmeye devam edebilir”

   

  Haber analizde ayrıca, pek çok analist, Fed’in çıkış stratejisinin finansal kriz zamanında uyguladığı farklı politikalara bağlı olacağına odaklanırken, yatırımcılar için herhangi bir çıkış stratejisinin belirlenmediğine dikkat çekildi.

   

  RİSKTEN KAÇIN UYARISI

  ABD’li bir danışmanlık şirketi olan Pimco’nun yatırımcılara riskli varlıklardan bir an önce kaçmasını tavsiye ettiğine değinildiği haber analizde, konu hakkında kendisinden görüş alınan danışmanlık şirketinin üst düzey yöneticisi Paul McCulley’in, U şeklindeki bir ekonomik iyileşme yerine, V şeklindeki bir ekonomik iyileşmenin büyümeyi yavaşlatacağına dikkat çekti.

   

  Yazıda ayrıca, McGulley’nin V şeklindeki bir ekonomik iyileşmenin yatırımcıları daha büyük bir risklere yöneltebileceğine dikkat çektiği belirtildi.

   

  FAİZ ARTIRIMINDAKİ GİZLİ RİSK

  Haber analizde aynı zamanda, pek çok kişinin Fed’in piyasalarda daha büyük bir etki yaratmasını beklediğine de işaret edildi. Yazıda ayrıca,kazançlar ve ekonomik verilerdeki yapıcı trendlerin aşamalı ama olması gereken bir büyümeyi göstermesinin şu anda piyasalarda yaşanan canlılığı destekleyeceğine inanıldığına dikkat çekildi.

   

  Yazıda kendisinden görüş alınan New York merkezli bir danışmanlık şirketi olan Federated Clover Capital Advisors’un sermaye piyasaları strateji uzmanı Lawrence Creatura, Fed’in faizleri ekonomi sağlam zemine oturduğu için yapmasının olumlu etkisi olacağını ancak bankanın doların düşen değeri korumak ya da enflasyonun önüne geçmek için hamle yapması durumunda bunun ters tepeceğini ve borsaları için tehlike çanlarının çalmasına neden olacağını söyledi.

   

  Bununla birlikte piyasada kabul gören bir diğer görüş de, Fed'in faiz oranlarını yükseltmesinin şu anda düşük maliyetli dolar nedeniyle şişen varlıkların fiyatlarında hızlı gerilemeye neden olacağı şeklinde.

   

  Yazının sonunda,özellikle şu an yaşanan rallinin spekülatif olduğunu belirtilerek, mevcut ekonomik ortamın 2007’nin ekim ayında piyasaların dibe vurduğu zamandaki ortama benzediğini savunanlar arasında, ABD piyasalarında riskin arttığına dair endişelerin baş göstermeye başladığına vurgu yapıldı.  

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı