Gündem Haberleri

  Yatağan Termik Santrali devre dışı bırakıldı

  Ahmet BAYRAK/MUĞLA, (DHA)
  04.10.2007 - 15:03 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Yatağan İlçesi'ndeki termik santral, bacagazı arıtma tesisleri devre dışıyken çalıştırılınca, havadaki kükürtdioksit oranı 408 mikrogram/metreküpe ulaştı.

  İlçe halkı zehir solumaya başlayınca termik santral devredışı bırakıldı. Ülke enerji ihtiyacının yüzde 3'ünü karşılayan Yatağan Termik Santralı'nda elektrik üretimi tamamen durdu. Yetkililer santralın 11 Ekim Perşembe günü tekrar çalıştırılacağını belirtirken, bölgede elektrik kesintilerinin olmayacağını açıkladı.

  Yatağan Termik Santralı Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, Yatağan Termik santralinin 3’üncü ünitesinin yaklaşık 2 aydır revizyonda olduğunu, 1 ve 2’inci ünitelere ait baca gazı arıtma tesislerinin de 1 Ekim Pazartesi günü bakıma alındığını söyledi. Bacagazı arıtma tesislerinin sorunsuz çalışması için düzenli olarak bakım yapıldığını kaydeden Nuri Şerifoğlu gelişmeleri şöyel anlattı:
  “3'ncü ünite revizyon nedeniyle iki aydır çalıştırılmıyordu. 1'inci ve 2'nci ünitelerdeki bacagazı tesisleri de bakıma alındı. Santralı iki gün bacagazı tesisi olmadan çalıştırdık. Havadaki kükürtdioksit oranını sürekli olarak ölçmeye başladık. Havadaki kükürtdioksit oranı anlık 250, saatlik ise 900 mikrogram/metreküpü geçmemeli. Anlık değer 408 mikrogram/metreküpe yükselince hemen yük düşürdük. Yük düşürmenin ardından havadaki kükürtdiokit değerleri tekrar yükseldi. Biz de önce 1'inci ardından da 2'nci üniteyi devre dışı bıraktık. Daha önceden 3'üncü ünite bakımda olduğu için şu anda termik santralde elektrik üretimi tamamen durdu. Bizim için önce insan sağlığı geliyor. 11 Ekim Perşembe günü 1'inci ve 2'inci ünite tekrar devreye alınacak. O güne kadar elektrik kesintisi olmayacak.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı