Gündem Haberleri

  Yassıada ‘yaslı ada’ olmaktan çıkacak

  Ümit ÇETİN / AYDIN
  28.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, 27 Mayıs ihtilalinin yıldönümünde Menderes’in memleketi Aydın’daki mitinginde, Yassıada’yı ‘yaslı ada’ olmaktan çıkaracaklarını söyledi. Erdoğan, “Proje bitti. Kültür Turizm Bakanlığı’na burayı devretmek suretiyle yeni bir süreç başlayacak. Orası artık özgürlüklere, demokrasiye özlemi olanların el ele olacağı bir ada haline geliyor” dedi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “CHP’nin oyu düşerse ben genel başkanlıktan ayrılacağım” açıklamasına, “Çok kıvraksın. Bak gene iktidara talip değilsin” yanıtı verdi. Erdoğan, 27 Mayıs 1960 ihtilalinin yıldönümünde Adnan Menderes’in memleketi Aydın’dan, “Hep birlikte Silivri’ye tünel kazıyorlar” diyerek CHP, MHP ve BDP’ye yüklendi. Erdoğan, Yassıada için proje hazırladıklarını belirterek, “Yassıada’yı yaslı ada olmaktan çıkaracağız” dedi. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

  Allahukber’e çevirdi, suç mu

  Demokrasinin kırılma noktası olan 1961’i, bugün hatırlamak durumundayız. Aydınlı bir demokrasi kahramanını, Aydınlı bir efeyi, Adnan Menderes’i aldılar, Yassıada’da güya yargıladılar. Peki ne yaptı Adnan Menderes? Suçu neydi? Milletin inançlarına sahip çıktı. CHP ezanı ‘Tanrı uludur, Tanrı Uludur’a çevirdi, Menderes ‘Allahuekber, Allahuekber’e, aslına çevirdi, bu mu suç?

  CHP’nin resmi belgesi

  27 Mayıs, Türkiye’nin demokrasi tarihinde kara bir lekedir. 27 Mayıs bu milletin demokrasi mücadelesinde acı bir yaradır. 27 Mayıs, CHP zulmünün, statüko baskısının, vesayetçi anlayışın, nasıl gözü kara şekilde masum insanların canına kıydığının resmi belgesidir. Açık söylüyorum, 27 Mayıs’ı biz unutmadık, millet unutmadı. Demokrasi mücadelesi adına da 27 Mayıs’ı asla unutmayacak ve unutturmayacağız.

  Yassıada Kültür Bakanlığı’na

  İnşallah o Yassıada var ya, o Yassıada’yı AK Parti olarak ustalık dönemimizde ‘yaslı ada’ olmaktan çıkarıyoruz. Şu anda proje çalışmalarımız bitti. Kültür Turizm Bakanlığı’na burayı devretmek suretiyle yeni bir süreç başlayacak. Ve orası artık barışa, özgürlüklere, demokrasiye özlemi olan, düşüncesini, fikrini, inancını sergileyenlerin el ele olacağı bir ada haline geliyor. Bunu müjdeliyorum.

  Hâlâ iktidara talip değil

  Kılıçdaroğlu, çok komik, fıkra gibi, şaka gibi işler yapıyor. Kılıçdaroğlu’na diyorum; ‘Kimin partisi birinci parti olarak çıkmazsa genel başkanlıktan istifa etsin, bıraksın’ ama o ne diyor? Çok kıvrak, zeki ya. Kıvraktır biliyorsunuz. O özellikleri de var. Dedi ki, ‘Kimin oyu azalırsa o çekilsin’. Bak gene iktidara talip değilsin. Yapma be yapma.

  Bahçeli CHP’ye kuzu

  CHP ile BDP Hakkâri’de kol kola girdi. BDP’nin eş başkanı çıkıp CHP mitingine kendilerinin götürdüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu acaba neden susuyor? Bir tane Türk bayrağının olmadığı mitingde neden susuyor? Özerklik vaatleri yaptı neden çıtını çıkarmıyor? AK Parti’ye kaplan kesilen Bahçeli, CHP’ye neden kuzu kesiliyor? Çünkü statüko ittifak halinde. Al birini vur öbürüne. Bunlar hep birlikte Silivri’ye tünel kazmanın gayreti içindeler. Ha CHP, ha MHP, ha BDP.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı