Gündem Haberleri

  Yaşlılığı durduran yeni gen bulundu

  Hürriyet Haber
  18.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilim adamları mantar hücrelerinde metabolizmanın işleyişini yavaşlatıp yaşlanmayı geciktiren gen buldular. İnsanlarda da bulunan genle, yaşlılığın geciktirilmesi ihtimali belirdi.

  SIR2 adı verilen genin işlevini saptayan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) Leonard Guarente, genin insanlarda, farelerde, toprak kurtlarında ve maymun türü hayvanlarda da bulunduğunu bildirdi. Guarente, mantar hücrelerinde yaşam süresini uzatan bu genin, insanlarda ve hayvanlarda da aynı görevi yapıp yapmadığını belirlemeye çalıştıklarını açıkladı.

  Her hücrede yok

  Yaşlanma ile metabolizmanın ilgisine dikkat çeken bilim adamı, vücudun aldığı kalorinin azaltılmasıyla, metabolizmanın yavaşlatılabildiğini ve böylece yaşamın uzadığını kaydetti. Science Journal Nature adlı bilim dergisinde yayınlanan araştırmanın sonucuna göre, SIR2 geninin bulunduğu mantar hücrelerinin uzun yaşadığı, bu genin bulunmadığı hücrelerde ise yaşam süresinin kısaldığı saptandı.

  Ömrümüz uzayabilir

  Bilim adamları, SIR2 geninin etki göstermesi için ikinci bir enzim olan NAD'ye ihtiyaç duyduğunu, NAD enziminin artırılmasının da kalori azaltılmasıyla orantılı olduğunu belirtiyorlar. Araştırmacılar, SIR2 geninin insanlarda da aynı işlevi göstermesini kanıtladıklarında, insanların yaşam süresinin uzatılabileceğini belirtiyorlar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı