Gündem Haberleri

  Yaşlılar, sert doğa sporlarına yöneldi

  Hürriyet Haber
  14.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Newsweek'in uluslararası baskısında, fizik gücü isteyen spor dallarının artık gençlerin tekelinde olmadığı, orta yaş üstü ve yaşlıların da egzersiz yerine ağır sporlara yöneldiği belirtildi. Dergiye göre Adidas ve Nike gibi profesyonel sporculara malzeme üreten şirketlerin yeni pazarı orta yaş üstü yetişkinler.

  NEWSWEEK'in haberine göre orta yaş üzerindekiler, doktor kontrolü ya da tavsiyesiyle yaptıkları egzersiz sporlarından ya da yoga merkezlerinden vazgeçti ve maraton, dağcılık, kayak, bisiklet gibi doğa ağırlıklı sporlara yöneldi.

  Profesyonel sporculara, hafif ve bilgisayar kontrollü mayolar üreten, yerçekimine karşı direnen spor ayakkabıları geliştiren Nike ve Adidas gibi şirketler, bu ürünleri genç sporcuları değil, yaşlıların aldığını tespit etti. Sporcuların kullandığı kas güçlendirici ürünlerin de yeni müşterisi yaşlılar. Bilim adamları, yaşlıların yeni tercihinin çok isabetli olduğuna dikkat çekiyor ve sürekli ayakta kalanların, oturanlara göre daha uzun ömürlü olduğunu vurguluyor. Bedeni taşıyan ayaklar ve omuriliğimizi saran kaslar ne kadar kuvvetli olursa, ömrümüz de o kadar uzuyor. Yapılan son araştırmalara göre, bilgisayar başında mektup gönderenler değil, klasik yöntemlerle yürüyerek dağıtım yapan postacılar, hem daha sağlıklı hem de daha uzun yaşıyor. Uzun ve sabır isteyen yorucu sporlar, kandaki kolestrolü düşürüyor ve şeker hastalığına da iyi geliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı