Gündem Haberleri

  Yaşlı nüfus artıyor

  Hürriyet Haber
  23.12.2001 - 13:36 | Son Güncelleme:

  Dünyada her ay 800 bin kişinin 65 yaşına ulaştığı, 65 yaş ve üzerindekilerin sayısının 21. yüzyılda artmaya devam edeceği bildirildi

  Dünyadaki yaşlı nüfusun artmasında, doğum kontrolü uygulamalarınınve insanların yaşam sürelerini uzatan tıp alanındaki gelişmelerinin etkili olduğu, özellikle gelişmiş ülkelerde yaşlıların sayısının arttığı kaydedildi. 

  İTALYA BİRİNCİ SIRADA 

  Amerikan Sayım Bürosu ve Ulusal Yaşlılık Enstitüsü`nün raporuna göre, dünyada en yaşlı nüfusun yoğun olduğu ülkeler sıralamasında İtalya birinci sırada yer alıyor. İtalya`da 65 yaşın üzerindekiler, nüfusun yüzde 18`ini oluşturuyor. 


  İtalya`yı yüzde 17.3 ile İsviçre ve Yunanistan, yüzde 17.1 ile Japonya ve yüzde 16,9 ile İspanya izliyor.


  Önümüzdeki yıllarda gelişmekte olan ülkelerde de yaşlı nüfusun oranında patlama bekleniyor.


  EN UZUN JAPONLAR YAŞIYOR 

  Dünyada insanların en uzun yaşadığı ülkeler sıralamasında ise Japonya ortalama 80.7 yıl ile ilk sırada yer alıyor. Ortalama yaşam süresi Singapur`da 80.1 yıl, Avustralya`da 79.8 yıl, İsviçre`de 79.6 yıl, Kanada`da 79.4 yıl, İngiltere`de 77.7 yıl ve ABD`de 77.1 yıl.


  Yaşlı nüfusa en iyi bakım imkanlarını sunan ülke İtalya. İtalya`da GSMH`nın yüzde 7.2`si yaşlıların bakımına harcanırken, bu sayı Amerika ve Meksika`da yüzde 0.4. 
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı