GeriGündem Yaşasın cumhuriyet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaşasın cumhuriyet

Meclis’teki sempozyumda konuşan Başbakan Erdoğan, ‘Cumhuriyet rejimini asla terk edemeyiz. Yaşasın Türkiye, yaşasın cumhuriyet’ dedi. Erdoğan, cumhuriyeti tamamlayan demokrasiyi de feda edemeyeceklerini söyledi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, bugün kimsenin Cumhuriyet ile demokrasiyi çatıştırmaya hakkı olmadığına vurgulayarak, ‘Cumhuriyet bizim asla terk etmeyeceğimiz yönetim biçimidir. Yaşasın Türkiye, yaşasın Cumhuriyet’ dedi. TBMM Başkanı Bülent Arınç ve CHP Lideri Deniz Baykal ile dün TBMM’de düzenlenen ‘Milli Egemenlik ve Siyaset’ sempozyumunda buluşan Erdoğan’ın konuşması özetle şöyle:

LAİKLİK ENGEL DEĞİL

Laiklik, dini inanç ve dünya görüşü farklılıklarını, milletin mevcudiyetine engel olarak görmeyen bir anlayışın ürünüdür. Laik devlet sadece dini normlar tarafından belirlenmeyen devlet değildir. Laik devlet, milletin yaşattığı farklı inanç ve değerlere eşit mesafede olan, bu inançlar arasında ayrım gözetmeyen ve inanç alanında özgürlükçü bir ortam tesis eden devlettir. Bugün hiç kimsenin, ayrılmaz bir bütün haline gelmiş cumhuriyetimizle demokrasimizi çatıştırmaya, birbirleriyle kıyaslamaya hakkı yoktur. Zaten bunların kıyaslanması da mümkün değildir. Cumhuriyet bizim asla terk etmeyeceğimiz yönetim biçimimizdir, demokrasi ise siyasal sistemimizin temelinde yatan unsurdur. Bu iki kavram birbirini bütünleyici bir mahiyete sahiptir ve birbirlerinin uğruna asla feda edilemezler.

TÜRKİYE’NİN HIZINI KESMEYİN

Bugün dünyada çağdaşlığın temel ölçüsü, halkın yönetime katılımı ve temel özgürlüklerin tanınması kriterleridir. Bu kriterlerden uzaklaşan bir Türkiye manzarasıyla dünya kamuoyunun önüne çıkma şansımız yoktur. Korkular ve bahaneler üreterek Türkiye’nin hızını kesmeye kimsenin hakkı yoktur.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle