Gündem Haberleri

  Yaşar Topçu Yüce Divan'da yargılandı

  ANKARA (A.A)
  31.01.2006 - 11:27 | Son Güncelleme:

  Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu'nun, Yüce Divan'da yargılandığı davaya devam edildi.

  Davanın bugünkü duruşmasına sanık Topçu, Avukatı Ömer Asım Livanelioğlu ve müdahil avukatları katıldı. Duruşmada, iddia makamında ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Abdurrahman Yalçınkaya ile Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Aydın Kuyucu bulundu. 
    
  Yüce Divan heyeti verdiği ara kararda, iddia makamında bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Abdurrahman Yalçınkaya'nın, Karadeniz Sahil Yolu ile ilgili bilirkişi incelemesi yaptırılması talebini reddetti.

  Duruşmada, inşaat mühendisi ve müteahhit Remzi Tekin, tanık olarak dinlendi.
    
  Tekin, kendilerinin sadece Aydın İnşaat'tan 1993 yılında Samsun Şehir Geçişi ihalesini devraldıklarını söyledi.
    
  Katıldıkları diğer ihalelerde tenzilat yüksek olduğu için ihale alamadıklarını belirten Tekin, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bazı firmaları ihaleye davet etmesinin idarenin taktiri olduğunu kaydetti.
    
  Samsun Şehir Geçişi işinden önce karayolu yapmadıklarını belirten Tekin, dış kredili iş de yapmadıklarını ifade etti.
    
  Sanık Topçu'nun avukatı Livanelioğlu, ödenek üstü harcamalar ile ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü'nden gelen yazının çelişkili olduğunu savundu. Genel Müdürlüğün bu davada müdahil olduğunu belirten Livanelioğlu, “Son gönderdikleri yazıda da yorum yapmışlardır. Bugünkü hükümetin politik anlayışı çerçevesinde bir yorumdur. Bu yazıya katılmıyoruz” dedi.
    
  Sanık Topçu ise Samsun Şehir Geçişi Projesi'nin Karadeniz Sahil Yolu Projesi ile ilgisinin bulunmadığını ifade etti.
    
  Ödenek üstü harcama olarak sadece Özışık Firması'nın 1997'de zabıt tutturduğunu ve zapta göre de 1998'de 150 milyar lira ödeme yapıldığını kaydeden Topçu, “830 milyon dolarlık ihalede ödenek üstü harcama 150 milyar lira olabilir mi, ödenek üstü harcama olarak tek bir firma alınıp bir değerlendirme yapmak ölçü müdür, bu yanlıştır” diye konuştu.
    
  Yüce Divan heyeti, müdahillerin esas hakkındaki iddialarını, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da esas hakkındaki görüşünü bildirmesi için duruşmayı 2 Mart Perşembe gününe erteledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı