Gündem Haberleri

  Yaşar Kemal'den Kürt açılımı açıklaması

  A.A
  20.08.2009 - 15:12 | Son Güncelleme:

  Yazar Yaşar Kemal, “Türkiye'de akan kanın durmasına ve çağdaş bir demokrasiye ulaşılmasına en büyük engelin çözümü için içten ve akılcı her yaklaşımı saygı ve şükranla karşıladığını” bildirdi.

  Yaşar Kemal, yaptığı yazılı açıklamada, medya mensuplarından son günlerde gelen sorulara yazılı bir açıklamayla cevap vermek istediğini belirterek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın birkaç gün önce kendisini ziyaret ettiğini hatırlattı.

  Yaşar Kemal, açıklamasında şunları kaydetti:
  “Birkaç gün önce Prof. Beşir Atalay ziyaretime geldi. Kendisiyle tanışmak ve yıllardır tekrarladığım düşüncelerimi paylaşmak fırsatım oldu. Türkiye'de akan kanın durmasına ve çağdaş bir demokrasiye ulaşmamıza en büyük engelin çözümü için içten ve akılcı her yaklaşımı saygı ve şükranla karşılarım.
  Bu yaşıma kadar yaşadıklarım, gördüklerim ve yazdıklarımla nerede durduğumu bilen herkes sadece ve sadece kendi vicdanımı temsil ettiğimi ve sadece ve sadece kendi vicdanımın sözcüsü olduğumu iyi bilir.
  Israrla, bıkmadan usanmadan söylemeyi sürdürdüğüm şu inancım da bilinir ya, tekrar edeyim: Her toprak doğasıyla ve kültürüyle zengindir. İnsan olarak gücümüzü yaşadığımız toprağın zenginliği, çeşitliliği verir. Dünya 1000 kültürlü bir çiçek bahçesidir, bu bahçeden bir tek çiçeğin yok olması dünyadan bir rengin yitmesidir.”

  Yaşar Kemal, medya mensuplarından “1 Eylülde düzenlenecek mitinge katılıp katılmayacağı” yönünde sorular geldiğini de belirterek, “Ne yaşım, ne sağlığım artık mitinglere katılmama uygun. Ancak şunu söylemek isterim: Bugün Türk olsun, Kürt olsun, kim olursa olsun, hangi oluşumdan gelirse gelsin, bu ülkede gerginliği arttıracak söz ve eyleme girişeceklerin vebali ağırdır, tarih önünde ağır biçimde yargılanacaklardır, buna eminim” ifadesini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı